Urządzamy małą kawalerkę – o czym należy pamiętać?

Urządzamy małą kawalerkę – o czym należy pamiętać?

Kawalerka jest bardzo często pierwszym mieszkaniem nabywanym przez osoby młode. Za takim zakupem zwykle przemawiają względy finansowe a poza tym, jest to mieszkanie przejściowe czyli przewidziane jedynie na kila lat zamieszkiwania go w pojedynkę lub we dwoje. Gdy przechodzi jednak do urządzania tak małego mieszkania wiele osób popada w popłoch. W głowie rodzą się różne myśli i dylematy wśród których dominuje obawa, że w tak małym mieszkaniu nie uda się zmieścić wszystkiego, co potrzebne. Tymczasem, z pomocą dobrego projektu można funkcjonalnie zaaranżować każde, nawet małe mieszkanie.

Od czego zacząć urządzanie kawalerki?

Na wstępie należy oszacować dostępny budżet i zastanowić się czy wszystkie prace będą wykonywane we własnym zakresie czy może konieczne będzie zlecanie usług na zewnątrz. Następnie należy przystąpić do projektowania mieszkania. Warto pomierzyć wszystkie ściany, sprawdzić wysokość pomieszczeń, odległości do okien, drzwi, usytuowanie instalacji. Wszystkie wymiary nanosimy na papier. Następnie należy zastanowić się, co w ogóle potrzebujemy mieć w mieszkaniu. Będzie to zależało od trybu życia mieszkańców. Trzeba zdecydować czy potrzebne jest miejsce do pracy czy może bardziej istotne będzie przyjmowanie gości. Kawalerki bywają bardzo różne. Jedne mają zaledwie 25 metrów kwadratowych a inne ponad 40 metrów. Zwykle mamy tu do czynienia z jednym pokojem połączonym z kuchnią albo z oddzielną kuchnią. Oprócz tego jest malutki korytarz i łazienka. Gdy do mieszkania przynależy balkon mamy szansę stworzyć sobie dodatkową strefę relaksu. Kawalerki w starym budownictwie miały zwykle oddzielną, jednak ciemną kuchnię z oknem w ścianie. Takie rozwiązanie najlepiej zlikwidować przerabiając kuchnie na aneks.

Rozwiązania wnętrzarskie charakterystyczne dla małych kawalerek

Małe mieszkania należy aranżować tak, aby pozostawiać tam, jak najwięcej wolnego miejsca. Aby optycznie powiększyć przestrzeń wybieramy na ściany kolory jasne i zimne. Dobrze jest też na ścianach wieszać lustra. Unikamy kolorów ciemnych i przytłaczających, rezygnujemy z nadmiaru dekoracji. Jeśli chodzi o okna to najlepiej zainstalować tam roletę lub żaluzje natomiast błędem jest nadmiar dekoracji okiennych takich jak długie firany czy ciężkie zasłony. Niezbędnym elementem w małym mieszkaniu są meble na wymiar. Dotyczy to nie tylko kuchni i przedpokoju ale także głównego pokoju. Warto do salonu zamówić meble, które są płytkie i w większości mają zamknięte szafki. Dzięki temu uda nam się pochować wszelkie przedmioty i jednocześnie unikniemy wrażenia chaosu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *