Niwelacja terenu to jedna z podstawowych prac, którą należy wykonać przed rozpoczęciem budowy. Dotyczy to zarówno dużych obiektów, jak i mniejszych nieruchomości takich jak np. domy jednorodzinne. Przed rozpoczęciem budowy konieczne jest przeprowadzenie dokładnych pomiarów wysokościowych na danym terenie. Wykorzystuje się je w późniejszych etapach do wyrównania terenu. To właśnie wykonywanie tych pomiarów oraz poziomowanie gruntu nazywa się powszechnie niwelacją terenu. Co jeszcze warto o niej wiedzieć i kiedy przeprowadzenie niwelacji jest konieczne?
Kiedy niezbędne jest przeprowadzenie niwelacji terenu?
Niwelację terenu, tak jak już wspomnieliśmy, przeprowadza się właściwie przy każdym typie prac budowlanych. W ten sposób przygotowuje się grunt na działce pod budowę domów, parkingów czy też ogrodów. Zazwyczaj teren na działce, którą kupujemy z myślą o zrealizowaniu inwestycji budowlanej, nigdy nie jest w 100 procentach przygotowany do tego, aby od razu przystąpić do prac związanych z budową nieruchomości. Oprócz drzew i krzewów mogą się na nim pojawiać nierówności, górki i wgłębienia, które pozostawione mogłyby zagrażać stabilności konstrukcji.
Niwelacja terenu gwarantuje więc stabilność obiektu na danym terenie. Dzięki niej można też kształtować teren w praktycznie dowolny sposób. Z tego względu warto zlecić jej wykonanie profesjonalnej firmie, a więcej dowiesz się tu. Wyspecjalizowane firmy posiadają odpowiedni sprzęt, wiedzę i doświadczenie, która pozwala na poprawne wykonanie prac. Niwelowanie terenu pozwala też zaplanować odwodnienie działki, które jest istotnym elementem na terenie placu.
Etapy przeprowadzenia niwelacji terenu
Prace nad niwelacją terenu zaczyna się od usunięcia wierzchniej warstwy ziemi urodzajnej, czyli humusu. Jest on ważnym składnikiem gleby i nie należy jej wywozić lub też mieszać z ziemią, która pochodzi z wykopów. Humus można wykorzystać w końcowym etapie prac np. do tworzenia ogrodu. Humus na działce można usunąć za pomocą koparki lub spycharki.
Kolejnym etapem prac jest wykonanie pomiarów. Należy do tego użyć precyzyjnego sprzętu. Pomiary powinny być wykonane przez wykwalifikowanego geodetę. Po wykonaniu precyzyjnych pomiarów przychodzi czas na ostatni etap, czyli wyrównanie terenu. Wykonuje się to za pomocą maszyn budowlanych zgodnie ze wcześniejszymi obliczeniami. Prace mogą zostać przeprowadzone w różny sposób zależnie od planowanego wykorzystania działki. Inaczej będzie to wyglądać w przypadku, gdy na terenie powstanie dom, a inaczej przebiega wyrównywanie terenu pod drogę.