Jak prawidłowo dbać o kominek?

Jak prawidłowo dbać o kominek?

Jak prawidłowo dbać o kominek?

Kominek w salonie to jedno z marzeń często realizowanych podczas budowy domu. Tworzy niesamowitą atmosferę, powoduje, że wnętrze staje się niezwykle przytulne, a dodatkowo jest źródłem ciepła i pozwala się ogrzać, kiedy za oknem mroźnie albo deszczowo. Jednak posiadanie kominka wiąże się również z koniecznością jego prawidłowej eksploatacji i dbania o niego tak, by nie stanowił zagrożenia i służył przez długie lata. Jak dbać o kominek w domu?

Drewno, którym palisz w kominku, jest bardzo ważne. To, które przeznaczone jest do kominka, powinno być nie tylko odpowiedniego gatunku, ale również musi być dobrze wysuszone. Zaleca się, aby było sezonowane przez około 14 miesięcy, zanim zostanie wrzucone do kominka. W sklepach budowlanych możemy kupić drewno, które jest odpowiednio przygotowane do palenia nim w kominku. Ważny jest również gatunek drzewa. Najbardziej odpowiednie będą te kawałki drewna, które pochodzą z drzew liściastych, takich jak dąb czy brzoza. Jest wydajne, pali się długo, w dodatku równomiernie i spokojnie. Zdecydowanie w kominku powinno się unikać drzewa z drzew iglastych, ponieważ zawiera żywicę, a ona powoduje zanieczyszczenie paleniska i przewodu kominowego. Unikanie palenia wilgotnym drewnem również jest bardzo ważne, ponieważ sprzyja ono powstawaniu sadzy.

Regularne czyszczenie to jedna z najważniejszych rzeczy podczas dbania o kominek. Zaleca się, by po każdym użyciu kominka uprzątnąć z niego powstały popiół. Ograniczy to coraz większe zabrudzenie komina podczas kolejnego rozpalania. Bardzo ważne jest również, by regularnie wzywać kominiarza, powinno się to robić mniej więcej dwa razy do roku. Sprawdzi komin i w razie potrzeby go wyczyści. Posiadając kominek należy prowadzić specjalną metrykę wkładu, dzięki której możemy dokumentować regularne przeglądy kominka. Jest to konieczne z punktu widzenia bezpieczeństwa, jeśli chcemy mieć w domu prawdziwy ogień. Użytkownik będzie miał wówczas pewność, że korzystanie z kominka jest bezpieczne.

Używanie odpowiednich preparatów do czyszczenia. Aby mógł spełniać swoją funkcję i prawidłowo ogrzewać pomieszczenie, w którym się znajduje, regularnie należy czyścić jego ścianki i szybę. Zbiera się na nich czarna i tłusta sadza, która później ogranicza przenikanie ciepła do pomieszczenia. Musimy użyć tradycyjnego pogrzebacza, szczotki i zgarniaczki. Pomocny może się okazać również specjalny płyn do czyszczenia szyb kominkowych. Są jednak takie szyby, które posiadają szkło samoczyszczące i do ich pielęgnacji można używać zwykłego płynu do szyb. Trzeba jednak pamiętać, by nie uszkodzić szyby podczas pielęgnacji, zdecydowanie należy unikać materiałów ściernych.

Odpowiednie gaszenie ognia w kominku. Najzdrowiej dla kominka jest wtedy, kiedy drewno spali się w całości i pozostanie jedynie popiół. Trzeba unikać gaszenia kominkowego ognia wodą, ponieważ sprzyja to powstawaniu korozji wkładu kominkowego. W odpowiednio wyczyszczonym i sprawdzonym kominku bez obaw można poczekać, aż wrzucone do niego drewno samoczynnie wypali się do końca.

1 Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *