O czym należy pamiętać przy urządzaniu łazienki?

O czym należy pamiętać przy urządzaniu łazienki?

Łazienka nie jest z reguły tym pomieszczeniem w mieszkaniu czy domu, w którym spędzamy najwięcej czasu, co nie zmienia faktu, że to, jak ją urządzimy, jest niezwykle istotne. Nie tylko dlatego, że będziemy ją w takim stanie oglądać przez długie lata, do następnego remontu, ale też ze względu na to, że pewne błędy popełnione przy urządzaniu łazienki mogą mocno utrudnić korzystanie z niej. W takim razie, o czym należy pamiętać przy planowaniu wystroju tego pomieszczenia?

Praktyczność przede wszystkim

Czy urządzamy sypialnię, salon czy łazienkę, zawsze trzeba będzie pogodzić funkcjonalność z estetyką. W łazience jest to jednak jeszcze ważniejsze. Zdecydowanie powinniśmy postawić na praktyczność, a więc na to, aby wszystkie elementy wystroju były odpowiednio rozmieszczone, spełniały właściwe normy i wymagania techniczne, a także, żeby były odpowiednio wytrzymałe.

Warto również zwrócić uwagę na łatwość czyszczenia danego elementu. Później sobie za to podziękujemy, kiedy nie będziemy musieli spędzać wielu godzin na szorowaniu różnych trudnych do dosięgnięcia zakamarków i załamań.

Nie bez znaczenia jest, przede wszystkim w małych przestrzeniach, kwestia tego, aby w łazience nie było zbyt ciasno, ponieważ będzie to nie tylko mocno niekomfortowe, ale też może nawet grozić wystąpieniem jakiegoś wypadku. Dlatego też niekiedy będzie trzeba pogodzić się z mniejszą wanną czy zlewem na rzecz możliwości łatwiejszego i bezpieczniejszego manewrowania po łazience.

Na szczęście wanny akrylowe dostępne są w bardzo wielu wymiarach, dzięki czemu bez problemu można je dopasować zarówno do małych, jak i średnich oraz bardzo dużych pomieszczeń. Dotyczy to także innych elementów wyposażenia łazienki, takich jak choćby brodzik. Każdy więc powinien być w stanie znaleźć dobre rozwiązanie dla swojej łazienki.

Utrzymaj spójność stylów

Jeśli przykładowo reszta pomieszczeń została umeblowana w stylu tradycyjnym, pełnym drewnianych elementów, modernistyczna łazienka wypełniona płytkami i błyszczącym chromem będzie wyglądać co najmniej nietypowo. Warto zadbać o to, aby jej styl był był spójny z resztą nieruchomości – wbrew pozorom wśród elementów wystroju łazienki jest duża różnorodność i nie powinno być z tym ogromnego problemu.

Jako przykład można podać ściany i podłogi. W wielu polskich łazienkach spotkamy na nich płytki ceramiczne, z uwagi na fakt, że nie absorbują wody. Faktycznie, w pobliżu wanny i umywalki to one będą najbezpieczniejsze, ale już nieco dalej można poeksperymentować z innymi rozwiązaniami, takimi jak tapety winylowe czy nawet specjalne typy drewna, odpowiednio zabezpieczone, aby nie dawała im się we znaki wilgoć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *