Dlaczego wybrać trawertyn do swojego domu?

Dlaczego wybrać trawertyn do swojego domu?

Trawertyn jest kamiennym pokryciem szczególnie cenionym za swoje walory estetyczne. Oprócz tego, że są eleganckie to trawertynowe płytki wyróżniają się wyjątkowa trwałością. Zanim jednak zdecydujesz się na tę podłogę, zawsze warto poznać jego właściwości i wady.

Dlaczego wybrać trawertyn?

Kamienie, takie jak łupek czy marmur, są odporne i nadają zupełnie nowy wygląd Twojemu domowi. Jednak nie są one dostępne dla wszystkich. Na szczęście trawertyn jest alternatywą dla posadzek lub ścian z kamienia naturalnego, którego główną zaletą jest niższy koszt.

Co to jest trawertyn?

Trawertyn jest skałą osadową utworzoną w dużej mierze z kalcytu. Główną cechą charakterystyczną trawertynu jest jego nieregularna powierzchnia z ubytkami. I to właśnie ta szczególna cecha decyduje o jej reputacji. Jednak wgłębienia te są często wypełniane, gdy trawertyn jest używany jako wykładzina ułatwiająca jego utrzymanie. Podczas gdy w przeszłości kamień ten pochodził głównie z Włoch, obecnie coraz częściej jest on importowany z Turcji. Ogólnie rzecz biorąc, trawertyn ma biały kolor. Jednak z wiekiem może przybierać brązowy, szary lub beżowy odcień.

Zalety trawertynu.

Płytka trawertynowa ma wiele zalet. Oto najważniejsze.

1. Rozsądna cena. Trawertyn jest bardziej przystępny cenowo niż inne kamienie naturalne, takie jak granit.
2. Kilka możliwości wyboru wykończenia. Kamień ten jest „zepsuty” przez naturę pod względem kształtów, wzorów, żył i ubytków. Masz również kilka możliwości wypełniania ubytków (polerowane, naostrzone, szczotkowane). Dodatkowo, wykończenie tej powłoki może być błyszczące lub matowe.
3. Dostosowuje się do wszystkich stylów. Dzięki swoim kolorom i licznym możliwościom wykończenia, trawertyn doskonale komponuje się z wystrojem Twojego domu.
4. Doskonała odporność i trwałość. Trawertyn jest bardziej odporny niż materiały sztuczne i może wytrzymać kilkadziesiąt lat.
5. Praktyczność. Trawertyn jest również uniwersalny, ponieważ jest antypoślizgowy. Można go zamontować zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz domu, na przykład na kamiennej podłodze.

Jak utrzymać trawertyn?

Ze względu na pory na jego powierzchni trawertyn wymaga specjalnej konserwacji. Podczas czyszczenia należy unikać gąbek ściernych, produktów kwaśnych i produktów o nadmiernej ścieralności. Wystarczy odrobina wody i mydła lub kilka kropli płynu do mycia naczyń, aby utrzymać je w czystości na co dzień. Ponadto, jeśli zauważysz plamy na trawertynie, zdecydowanie zaleca się ich szybkie usunięcie, aby nie wniknęły one w pory kamienia. Jeśli trawertyn jest bardzo brudny, do jego naturalnego czyszczenia można użyć gorącej wody z sodą oczyszczoną.

Wykorzystanie trawertynu.

Trawertyn jest antypoślizgowy i mrozoodporny (nie pęka pod wpływem mrozu). Trawertyn jest również dostępny w różnych rozmiarach, wykończeniach, grubościach, kolorach i wymiarach. Dlatego może być stosowany zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz domu, aby wtopić się w jego wystrój.

Wewnątrz domu trawertyn może być zainstalowany w każdym pomieszczeniu. Aby uzyskać bardziej estetyczny efekt, należy wybrać odpowiednie formaty dla każdego pomieszczenia. Możesz na przykład zdecydować się na duże formaty dla salonu i mniejsze dla łazienki. Na zewnątrz, płyta trawertynowa rozjaśni Twój taras i może być użyta jako kostka brukowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *