Jak stworzyć ogród warzywny niedaleko domu?

Jak stworzyć ogród warzywny niedaleko domu?

Uprawa warzyw to zajęcie pożyteczne i satysfakcjonujące. Budując nowy dom warto więc przewidzieć niewielki kawałek ziemi, który będzie przeznaczony na warzywniak. Osoby początkujące, z niewielkim doświadczeniem mogą jednak po drodze napotkać cały szereg trudności. W takich wypadkach dobrze jest poradzić się kogoś bliskiego, kto potrafi zajmować się ogrodem albo poszukać wiedzy w literaturze fachowej czy w Internecie.

Podłoże do uprawy warzyw

Już początkowy etap uprawy warzyw może przysporzyć wiele wątpliwości. Trzeba podjąć decyzję, w którym miejscu będziemy uprawiać warzywa. Najlepiej żeby była to działka dobrze nasłoneczniona i osłonięta od wiatru. Później przychodzi czas na przygotowanie podłoża oraz dobór ziemi i wybór sposobu nawożenia. Tutaj pojawia się wiele problemów, bo okazuje się, że jest mnóstwo szkół, co do tego, jak należy przygotować ziemię pod warzywa. Są zwolennicy przekopywania ziemi oraz zupełni przeciwnicy, którzy nigdy tego nie robią.

Jedni uprawiają warzywa na płasko, inni na redlinach. Nie brakuje także zwolenników podwyższonych grządek czy ściółkowania i tutaj również mamy, co najmniej kilka możliwości. W takiej sytuacji nie jest łatwo podejmować decyzje związanie z przygotowaniem podłoża. Pewne jednak jest natomiast, że jeśli mamy wątpliwości to zawsze lepiej jest wybrać naturalne, ekologiczne metody uprawy warzyw. Używajmy, więc zdrowego nawożenia, czy to w postaci obornika czy kompostu.

Przygotowywanie rozsady warzyw

Większość warzyw dobrze jest przygotować w formie rozsady, bo wtedy będziemy mieć wcześniejsze plony, warzywa będą dorodniejsze i zaoszczędzimy sobie pracy przy odchwaszczaniu. Sadzenia warzyw bezpośrednio do gruntu zaleca się jedynie w przypadku rzodkiewki, marchwi czy pietruszki korzeniowej. Przygotowywanie rozsad należy wykonywać według podstawowych zasad, z których najważniejsze są terminy wysiewu i zapewnianie odpowiednich temperatur. Na etapie przygotowywania rozsad mogą również powstać liczne problemy. Może się zdarzyć, że kupimy złą ziemię i rośliny nie będą w ogóle wschodzić. Przyczyną braku wschodów mogą być też stare czy źle przechowywane nasiona, dlatego najlepiej jest nabywać je w sklepach ogrodniczych.

Czasami w trakcie wysiewów na ziemi pojawia nam się pleśń. Może to oznaczać, że podłoże jest zbyt wilgotne albo brakuje mu wietrzenia. Zwykle zaraz po wysianiu nasion do multidoniczek z dużą uwagą obserwujemy rozwój sytuacji. Niektóre nasiona wschodzą bardzo długo, co już budzi nasz niepokój. Inne rosną bardzo ładnie, po czym wyciągają się albo zaczynają podsychać. Kolejne prace jakie trzeba będzie wykonać to posadzenie roślin na ich miejsca docelowe. Później pozostaje już tylko o nie dbać, podlewać i czekać na zbiory.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *