Jakie są zalety posadzek terrazzo i gdzie można je stosować?

Jakie są zalety posadzek terrazzo i gdzie można je stosować?

Na pierwszy rzut oka nazwa „terrazzo” wielu osobom może mówić niezbyt wiele. Jesteśmy jednak przekonani, że choć raz w życiu widziałeś tego typu posadzkę, ponieważ jest ona bardzo popularna – szczególnie na klatkach schodowych i w miejscach użytku publicznego. Jeśli aktualnie jesteś na etapie wybierania posadzki do budowanej nieruchomości, to posadzki terrazzo powinny Cię zainteresować. Mają one wiele zalet, a do tego prezentują się bardzo elegancko. Zobacz, gdzie można stosować tego typu posadzkę, jakie są jej zalety i jak właściwie ona wygląda.

Posadzka terrazzo – co to jest?

Posadzki terrazzo są znane pod wieloma różnymi nazwami np. lastryko. Powstają one z mieszaniny wody, cementu oraz grysu. Do ich produkcji najczęściej wykorzystuje się bazalt, granit lub marmur, dzięki któremu uzyskują swój charakterystyczny wygląd. Tak jak już wspomnieliśmy, są one dość popularne i używa się ich praktycznie na całym świecie. Obecnie można otrzymać tego typu posadzkę w wielu różnych wzorach i kolorach, więc bez problemu każdy powinien znaleźć taką, która będzie odpowiadała mu wizualnie.

Zdecydowanie najbardziej znane są posadzki terrazzo polerowane na wysoki połysk. Są one całkowicie gładkie i wyglądają bardzo elegancko, więc bez problemu można stosować je w takich miejscach jak urzędy czy szkoły. Mniej znane, ale również dostępne są posadzki chropowate, które mają właściwości antypoślizgowe przez swoją nierówną fakturę. Posadzki lastryko są odporne na ciężkie warunki atmosferyczne, chemiczne i mechaniczne. Oprócz tego, że są atrakcyjne wizualnie, to są też niezwykle wytrzymałe, co jest ich niewątpliwą zaletą.

Gdzie stosuje się posadzki terrazzo?

Posadzki terrazzo można stosować do budowy schodów oraz parapetów. Wyróżniają się one bardzo długą żywotnością – nawet do kilkudziesięciu lat. Można spotkać je na klatkach schodowych w blokach, w szkołach, w poczekalniach, urzędach i centrach handlowych. Na szeroką skalę używa się ich też na halach produkcyjnych, ponieważ są odporne na uszkodzenia mechaniczne. Co ciekawe z tego typu materiału tworzy się także elementy architektury zewnętrznej np. ławki, stoły do ping ponga czy szachów. Te ostatnie są bardzo popularne na publicznych placach zabaw.

Z materiału terrazzo niekiedy tworzy się także nagrobki, dlatego nie trudno jest spotkać tego typu surowiec na cmentarzach. Posadzki tego typu łatwo jest utrzymać w czystości i bez problemu można je czyścić różnymi, ogólnodostępnymi środkami czystości oraz szczotkami. Terrazzo to materiał uniwersalny, który sprawdzi się w wielu różnych okolicznościach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *