Kaski ochronne – dlaczego są takie ważne?

Kaski ochronne – dlaczego są takie ważne?

Ubiór ochronny składa się z różnych elementów. Jednym z nich jest w wielu przypadkach kask ochronny. Można postulować, że jest on jednym z najważniejszych, chociaż oczywiście nie oznacza to, że można pomijać inne, takie jak rękawice czy buty robocze. Co sprawia, że właśnie kaski ochronne są tak istotne? Wszystko tłumaczymy poniżej.

Obrażenia głowy należą do najgroźniejszych

Obrażenia głowy są jednymi z najbezpieczniejszych – nie tylko dlatego, że mieści się tam nasz najważniejszy organ, czyli mózg, ale również ze względu na to, że mamy tendencję do ich bagatelizowania. Kiedy zatniemy się, oparzymy czy zmiażdżymy palec, jest to widoczne na pierwszy rzut oka i widzimy, że trzeba to przemyć i opatrzyć, a niekiedy także zszyć ranę.

Często obrażenia głowy nie są otwarte i nie powodują widocznego na zewnątrz krwotoku, a jednocześnie są bardzo groźne i mogą doprowadzić do nieodwracalnych, poważnych zmian w mózgu, a więc także w funkcjonowaniu całego organizmu. Występujące często obrażenia głowy, na przykład u zawodowych sportowców, łączy się m.in. z atakami agresji i utratą pamięci. Fakt, że na przykład wstrząśnienia mózgu nie widzimy na pierwszy rzut oka, może sprawić, że mimo uderzenia w głowę stwierdzimy, że jesteśmy w stanie dalej pracować, co jest oczywiście pomyłką.

Dlatego też tak kluczowe są kaski ochronne. Nawet, jeśli wydaje nam się, że nie są one tak bardzo potrzebne, a ewentualne obrażenia głowy, jakie nam się zdarzyły, były niewielkie, mimo wszystko dla bezpieczeństwa warto je nosić. Brak na przykład rękawic ochronnych może doprowadzić do poparzenia, ucięcia palców czy zmiażdżenia, co również jest ogromnym problemem, ale brak kasku ochronnego może nawet doprowadzić do śmierci.

Kto powinien nosić kask ochronny?

Kask ochronny przede wszystkim powinien być atrybutem pracowników, którzy poruszają się po obszarze, gdzie coś może spaść im na głowę (czyli na przykład budowlańców), ale też osób pracujących na wysokościach (na przykład elektromonterów). Dlatego też zazwyczaj wejście na plac budowy, nawet jako gość, wymaga założenia właśnie takiego kasku. Żaden kask nie ochroni w stu procentach, ale może on być nawet różnicą między lekkim wstrząśnieniem mózgu a poważnym uszkodzeniem czy nawet śmiercią.

Warto pamiętać, że, jeśli praca na danym stanowisku stwarza zagrożenie dla zdrowia lub życia, pracodawca ma obowiązek dostarczyć pracownikowi odpowiedni ubiór ochronny, w tym właśnie kask, jeśli jest w danym przypadku potrzebny. Nie powinniśmy być zmuszani do kupienia go samodzielnie, za własne pieniądze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *