Wymiennik entalpiczny – co to jest i jak działa?

Wymiennik entalpiczny – co to jest i jak działa?

Posiadasz rekuperator lub planujesz jego zakup? Koniecznie sprawdź również korzyści oferowane przez wymiennik entalpiczny do rekuperatora. Dzięki niemu będziesz w stanie kontrolować poziom wilgoci w powietrzu znajdującym się w Twoim domu. Więcej na temat wymiennika entalpicznego dowiesz się z naszego artykułu.

Wymiennik entalpiczny – co to jest i jak działa?

W Polsce mamy do czynienia z coraz większymi kosztami ogrzewania. Właśnie z tego względu chętnie decydujemy się na instalację rekuperatora w domach. Takie urządzenie pozwala na ekonomiczną wentylację pomieszczeń, dzięki której do wnętrza trafia świeże powietrze, ale nie jest ono zimne. Rekuperator odzyskuje bowiem ciepło nagromadzone w powietrzu wyprowadzanym z pomieszczenia. Następnie ogrzewa nim powietrze, które napływa do mieszkania. Możliwości rekuperatora nie muszą jednak kończyć się wyłącznie na ekonomicznej wentylacji. Wystarczy wyposażyć go w wymiennik entalpiczny. Wzbogacając rekuperator w taki dodatkowy element zapewnimy sobie komfortowy, odpowiednio wilgotny klimat w pomieszczeniu bez względu na panującą obecnie porę roku. 

Czym jest wymiennik entalpiczny?

Wymiennik entalpiczny to część dołączana do rekuperatora w celu zapewnienia optymalnego poziomu wilgotności powietrza. Taki wymiennik wyposażony jest w specjalną membranę, która działa jak siatka na zanieczyszczenia. Pozwala ona przenikać odpowiedniej ilości wilgoci wraz z powietrzem wprowadzanym do wnętrza przez rekuperator, jednocześnie blokując drogę zanieczyszczeniom. Poziom wilgotności jest kontrolowany poprzez różnicę ciśnienia występującą między powietrzem odprowadzanym oraz świeżym. Jeśli zatem chcemy udoskonalić swój standardowy rekuperator, wystarczy zamontować w nim wymiennik i cieszyć się jeszcze zdrowszym powietrzem we własnym domu.

Zalety wykorzystania wymiennika entalpicznego

Korzyści płynące z zastosowania wymiennika entalpicznego doceni każdy, a w szczególności osoby cierpiące na alergie i astmy. Powietrze jest bowiem oczyszczane przez niego z różnorodnych bakterii oraz wirusów. Dzięki wymiennikowi entalpicznemu do wnętrza nie dostają się również grzyby, pleśń oraz toksyny. Z jego działania będą zadowolone osoby, które chcą uchronić się przed gazami oraz zapachami, które mogą dochodzić do domu z zewnątrz. Wymiennik dba o to, by powietrze w okresie zimowym nie było nadmiernie wysuszone. Jest idealnym rozwiązaniem w takich miejscach jak kuchnie, laboratoria, pomieszczenia sanitarne. Sprawdzi się też wszędzie tam, gdzie istnieje duże ryzyko napływania do wnętrza zwiększonej ilości zanieczyszczeń. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *