Ogrzewanie domu
Budując dom podejmujemy szereg decyzji, które zadecydują o komforcie naszego mieszkania. Jedną z nich jest wybór ogrzewania. Rynek oferuje nam wiele różnorodnych rozwiązań. Zły wybór wiąże się z wysokimi kosztami instalacji oraz późniejszej eksploatacji. Warto więc poszukać rozwiązania, które będzie nie tylko tanie ale i wydajne.
Potrzeba regulacji temperatury
Właściwa regulacja temperatury powietrza jest równie ważna jak samo ogrzewanie. Jako mieszkańcy domu mamy różne potrzeby. Jedną z nich jest utrzymanie na właściwym poziomie komfortu cieplnego. Innej temperatury oczekujemy w ciągu dnia innej w nocy. Nie potrzebujemy maksymalnego ciepła w domu, kiedy w nim nie przebywamy. Regulator temperatury zapewni nam komfort cieplny, ale i pozwoli ograniczyć koszty i zaoszczędzić na ogrzewaniu.
Regulator temperatury/ termostat elektroniczny – działanie
Termostat elektroniczny ma za zadanie sterować urządzeniem grzejnym, które znajduje się w naszym domu. Kiedy poczujemy, że jest nam zbyt ciepło bądź zbyt gorąco, nie musimy sami wyłączać i włączać pieca. Termostat elektroniczny w oparciu o nasze preferencje przejmie kontrolę i zapewni nam idealną, dostosowaną do naszych potrzeb temperaturę przez całą dobę. Regulator temperatury wyposażony jest w czujnik, który porównuje temperaturę w pomieszczeniach, z tą którą ustalił użytkownik. Kiedy temperatura w pomieszczeniu jest zgodna z preferencjami użytkownika, termostat elektroniczny, wysyła do pieca informację aby przerwał pracę. To samo dotyczy sytuacji gdy temperatura w pomieszczeniu spada poniżej pożądanej. Termostat wysyła informację do urządzenia grzewczego aby rozpoczął pracę. Dzięki temu pomieszczenia ogrzane są do temperatury zapewniającej komfort cieplny mieszkańców.
Oszczędność dla domowego budżetu
Regulator temperatury to najprostszy sposób na wprowadzenie oszczędności w domowym budżecie. Poprzez zmniejszenie temperatury na noc i czas kiedy nie ma nas w domu zmniejszamy zużycie paliwa, którego używamy do ogrzewania domu. Zmniejszenie zużycia paliwa, obniża koszt.
Termostat przez cały czas kontroluje temperaturę. Nie pozwala na zbędną pracę pieca, gdy temperatura osiągnie pożądaną wysokość. Dzięki temu zużywamy mniej energii cieplnej, a poprzez obniżenie kosztów, generujemy oszczędności.
Oszczędność czasu
Regulator temperatury programujemy według naszych preferencji np. w oparciu o czas kiedy przebywamy w domu. Ustawiamy go z tygodniowym wyprzedzeniem (każdy dzień może mieć indywidualne parametry). Termostat elektroniczny wyposażony jest w programy wprowadzone fabrycznie, z najczęściej używanych w domach. Zaawansowane urządzenia wyposażone są w funkcje takie jak programowanie czasowe czy możliwość sterowania przez internet.
Termostat pokojowy
W domu mamy różne pomieszczenia o różnym przeznaczeniu. W jednym spędzamy dużo czasu, w innym tylko śpimy, z kolejnego praktycznie nie korzystamy. Idealnym rozwiązaniem są termostaty pokojowe, które pozwolą na utrzymanie odpowiedniej temperatury w każdym pomieszczeniu z osobna. Dzięki temu możemy dostosować temperaturę do funkcji pomieszczenia. Na innym poziomie możemy ogrzewać pokój, kuchnię, toaletę czy spiżarnię.