Elektryczne promienniki podczerwieni

Elektryczne promienniki podczerwieni

Ogrzewanie podczerwienią – jak działa

Ciepło w postaci promieniowania podczerwonego dociera w pierwszej kolejności do obiektów, które chcemy ogrzać. Nie jest tutaj potrzebny pośrednik transportujący energię w postaci powietrza. Dzięki temu ciepło dociera do osób, przedmiotów i ograniczników pomieszczeń (ściany, sufit, podłoga) z pominięciem nośnika, niemalże natychmiast i praktycznie bez strat. Uczucie komfortu cieplnego jest możliwe do osiągnięcia w niższej temperaturze powietrza.

Najprościej porównać możemy je do promieni słonecznych. Ogrzewają one nas w taki sposób, że ciepło, które odczuwamy, jest znacznie wyższe aniżeli temperatura otaczającego nas powietrza.

Tradycyjne metody grzewcze – kaloryfery

Przy zastosowaniu tradycyjnych metod grzewczych, aby ogrzać obiekty znajdujące się w pomieszczeniu, ogrzewamy najpierw powietrze, a zarazem wprowadzamy je w ruch. Następnie ogrzewane są ściany. Dopiero to decyduje o komforcie i odczuwalnej temperaturze w pomieszczeniu. Zgodnie z prawami fizyki, ciepłe powietrze przenosi się ku górze, zimne ku dołowi. Przez to wyczuwalne są znaczące różnice temperatur w pionie (podłoga, sufit) i wynosić mogą ok. 100C. Jest to nieekonomiczne, gdyż część ciepła jest tracona. Ogrzewanie w ten sposób wysokich budynków czy pomieszczeń jest mało wydajne i nieefektywne.

Temperatura odczuwalna oraz temperatura pomieszczenia przy zastosowaniu ogrzewania podczerwienią

Energia cieplna skierowana jest bezpośrednio na obiekty znajdujące się w pomieszczeniu, bez użycia pośrednika, który ją transportuje. Promieniowanie podczerwone ogrzewa nie tylko z zewnątrz ale także dociera do wnętrza obiektów. Ogrzewane są jednocześnie i równomiernie ściany, podłoga, sufit, przedmioty i ludzie. Energia cieplna jest przez nie pochłaniana i skupiana, dlatego jest szybciej odczuwalna. Powoduje natychmiastowe uczucie komfortu i przyjemnego, naturalnego ciepła, bez konieczności nagrzewania. Niewykorzystana przez obiekty energia jest odbijana i oddawana. Ciepło wytwarzane przez elektryczne promienniki ciepła rozchodzi się równomiernie także, dzięki rozproszeniu nośników (osoby, przedmioty, ściany, sufit, podłoga). Praktycznie nie zaobserwujemy pionowych różnic temperatury (różnica może wynosić 20C).

Elektryczne promienniki podczerwieni są zdrowe, ekologiczne i ekonomiczne

Ogrzewanie promieniami podczerwieni jest bezpieczne dla zdrowia i przyjazne dla alergików, ponieważ przy tej metodzie nie wprowadzamy powietrza w ruch, a wraz z nim kurzu. Emitowane są niewidoczne dla oka człowieka fale, które dają przyjemne ciepło. Promienie skierowane bezpośrednio na obiekty, gwarantują, że ciepło jest odczuwalne natychmiast bez strat na zużyciu energii. Ogrzewanie ścian dodatkowo je osusza i nie powoduje pleśnienia. Powietrze w pomieszczeniu nie ulega nadmiernemu przesuszeniu. Jest to rozwiązanie komfortowe gdyż działa bezgłośnie i nie wydziela zapachu. Dzięki temu, że nie generuje żadnych szkodliwych substancji jest w pełni ekologiczne. Cechuje je wysoka wydajność. Koszty instalacji w porównaniu z tradycyjnymi metodami są niższe. Elektryczne promienniki podczerwieni charakteryzują się długą żywotnością i nie wymagaj corocznego serwisowania. Z łatwością możemy nimi sterować przy użyciu regulatorów temperatury, co dodatkowo wpłynie na ich energooszczędność.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *