Na co zwracać uwagę przy wyborze abstrakcji?

Na co zwracać uwagę przy wyborze abstrakcji?

Wybór obrazu do domu nie zawsze jest prosty. Możliwości jest mnóstwo: portrety, krajobrazy, reprodukcje znanych dzieł, akty. Tematyka jest niemal nieograniczona. Bardzo dużą popularnością cieszą się obrazy abstrakcyjne ze względu na swoją uniwersalność. Przy wyborze abstrakcji musimy jednak pamiętać o kilku ważnych czynnikach, tak, by wybrany obraz działał na korzyść naszego mieszkania.

Jaką abstrakcję wybrać?

To pytanie może nastręczyć nam problemów. Ale jedynie na początku. Pierwszym i najważniejszym kryterium wyboru jest to, czy obraz najzwyczajniej w świecie nam się podoba. Przeglądając produkty w sklepach z obrazami abstrakcyjnymi na pewno znajdą się abstrakcje, które od razu przykują naszą uwagę. Malarstwo abstrakcyjne ma to do siebie, że pozostawia duże pole do interpretacji. Mówi się o nim, że nie jest dla każdego. Że często jest niezrozumiałe. Jednak dobra strona tego jest taka, że dla każdego obraz abstrakcyjny może znaczyć coś innego. Dzięki swojej niepowtarzalności i unikalności, bazowaniu na plamie, linii, figurach i kolorach, daje większe możliwości osobistego odbioru danego dzieła. Pozwólmy sobie zatem na własną interpretację! Dzięki temu będziemy mogli przez chwilę uczestniczyć w procesie twórczym. Dlatego też w pierwszej kolejności kierujmy się naszymi odczuciami i nastrojem, jaki wywołują obrazy abstrakcje.

Gdzie powiesić obraz abstrakcyjny?

Drugim, niewątpliwie ważnym kryterium jest to, do jakiego pomieszczenia w mieszkaniu chcemy dobrać obraz abstrakcyjny. W zależności od tego, czy będą to obrazy abstrakcyjne do salonu, czy np. do sypialni, będziemy kierować się innymi zasadami. Do salonu warto wybrać abstrakcję wyrazistą, taką, która nada wnętrzu charakteru i będzie centralnym punktem, który przykuje uwagę. Możemy wybrać mocno nasycone barwy, geometryczne formy. Do sypialni zaś dobierzmy obraz, który nie będzie pobudzał. Może czarno-białe abstrakcja o rozmytych kształtach? Taka, która nas uspokoi i pozwoli się zrelaksować. Pamiętajmy też, że ładnie dobrany obraz abstrakcyjny ożywi stonowane wnętrze łazienki. Co więcej, obecnie dostępny druk na szkle akrylowym pozwoli zachować atrybuty i formę obrazu, przy użyciu materiałów odpornych na wilgoć.

Rozmiary abstrakcji i inne dodatki

Niemniej istotnym jest wielkość pomieszczenia, do którego kupujemy obraz. Sklepy z obrazami abstrakcyjnymi oferują bogaty wybór nie tylko jeśli chodzi o tematykę, ale także jeśli mówimy o rozmiarach obrazów. Do przestronnego salonu możemy zastosować dużą, wyrazistą abstrakcję. Umieśćmy ją na takiej ścianie, która jest dobrze oświetlona. A jeśli nasze mieszkanie jest raczej ciemne, to spróbujmy odpowiednio doświetlić obraz. Sprawdzą się tu kinkiety umieszczone od góry obrazu, czy lampy ścienne. Do mniejszego pomieszczenia wybierzmy odpowiednio mniejszy nowoczesny obraz abstrakcyjny, który nie zajmie całej ściany. Możemy też postawić go na komodzie w otoczeniu odpowiednich dodatków. Pamiętajmy jednak, by nie przesadzić z ich ilością i formą. Najlepsze będą proste elementy, jak klasyczny wazon, czy modernistyczna figurka.

Podsumowując, należy dopasować obraz do stylu w jakim urządzone jest nasze mieszkanie. Nie możemy jednak zapominać o podstawowym przeznaczeniu – nowoczesna abstrakcja ma cieszyć oko, budzić pożądane przez nas emocje. Abstrakcja jest o tyle trudna w odbiorze, że nie każdy ją rozumie, ale dajmy sobie wolność interpretacji. Coraz częściej możemy zaobserwować, że abstrakcje wybierane są do nowoczesnych mieszkań, loftów i apartamentów jako obrazy do salonu. Tylko do nas należy ocena. Obraz ma pasować nie tylko do mieszkania, ale także do jego właściciela.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *