Domowe rośliny oczyszczające powietrze – czy posiadasz choć jedną z nich?

Domowe rośliny oczyszczające powietrze – czy posiadasz choć jedną z nich?

Czyste powietrze jest bardzo ważne dla naszego zdrowia i ogólnego samopoczucia. Niestety bardzo często o tym zapominamy i pozbawiamy nasze domy i mieszkania zieleni, która ma dobroczynny wpływ na jakość powietrza w naszym otoczeniu. Każdy z nas powinien otaczać się roślinami, które pozytywnie wpływają na jakość powietrza, które wdychamy. Niektóre rośliny doniczkowe są w stanie oczyścić powietrze z toksycznych substancji, które emitują nawet sprzęty codziennego użytku np. telewizor. Zobacz jakie to rośliny!

Rośliny – sposób na oczyszczenie powietrza

Pomieszczenia, w których spędzamy większość dnia, pełne są toksycznych związków, które źle działają na nasz organizm. Aby nieco zredukować ich szkodliwe działanie, warto wzbogacić wnętrza swoich mieszkań i biura w rośliny, które będą działać jak filtr, który wyłapuje toksyczne związki. Rośliny mogą pomóc nam choć trochę poprawić jakość powietrza, które wdychamy, a jednocześnie ozdabiają wnętrze.

Rośliny oczyszczające powietrze

To, że niektóre rośliny mają większą zdolność do pochłaniania szkodliwych związków z powietrza, potwierdzili naukowcy z NASA. Szukali oni sposobu na oczyszczenie powietrza w kabinach statków kosmicznych i na stacjach orbitalnych, w których kosmonauci spędzają nawet kilka miesięcy. Okazało się, że poszczególne gatunki roślin doniczkowych świetnie radzą sobie z zanieczyszczonym powietrzem. Właściwości oczyszczające posiadają kwiaty takie jak:

Bluszcz

Ta bardzo popularna w Polsce roślina ma bardzo dobry wpływ na nasze otoczenie i świetnie radzi sobie z toksynami, które mogą znajdować się w domach każdego z nas. Bluszcz potrafi pochłaniać formaldehyd, który bardzo często zanieczyszcza powietrze wokół nas. Znajduje się on m.in. w farbach ściennych. Bluszcz nie wymaga od nas wiele uwagi, nie potrzebuje też dużo słońca, dlatego mogą sobie na niego pozwolić osoby, które mieszkają w zacienionym miejscu.

Paproć

Ta niepozorna roślina, która zdobi większość Polskich domów, również ma zbawienny wpływ na powietrze wokół nas. Jest łatwo dostępna, a także prosta w utrzymaniu, dzięki czemu może sobie na nią pozwolić większość z nas.

Dracena

Draceny świetnie pochłaniają nie tylko formaldehyd, ale także związki takie jak ksylen i trójchloroetylen, które można spotkać w rozpuszczalnikach i farbach. Dracena lubi miejsca oświetlone rozproszonym światłem. Warto także na dnie jej doniczki rozsypać drenaż, ponieważ draceny nie lubią bezpośredniego kontaktu korzeni z wodą.

Sansewiera

Znana również jako “język teściowej”. Sansewiera jest stosunkowo łatwa w utrzymaniu i nie wymaga częstego podlewania. Jeśli zapewnimy jej, choć minimalną uwagę to odwdzięczy się ona nam za pomocą oczyszczania powietrza w naszym domu.

Zielistka

Zielistka rośnie dość szybko i może stać się piękną ozdobą naszych wnętrz. Nie należy jej przelewać oraz stawiać w bezpośrednim nasłonecznieniu. Tak jak pozostałe rośliny z naszej listy pochłania formaldehyd i benzen.

Aglaonema

Jest to roślina niezwykle zdobna przez to, że jej liście posiadają nieregularne, jasne wzory. Świetnie sprawdzi się jako roślina doniczkowa w mieszkaniu a jednocześnie odświeży powietrze wokół nas.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *