Zlecić budowę architektowi, czy postawić na gotowy projekt, czyli jak zbudować swój wymarzony dom?

Zlecić budowę architektowi, czy postawić na gotowy projekt, czyli jak zbudować swój wymarzony dom?

Marzenie posiadania własnego domu jest jednym z tych, które każdy chciałby spełnić. Oczywiście nikt nie chce kupować domu po kimś, ale pragnie zbudować swój własny, dokładnie taki jaki jego zdaniem powinien być. Jednak już na tym etapie, stajemy przed pierwszą poważną decyzją: czy skorzystać z usług biura architektonicznego i zaprojektować dom od podstaw, czy postawić na gotowy projekt, i zakupić taki zbudowany już pod klucz?Budowa domu pod klucz z gotowego projektu, czy wizyta u architekta?Cena gotowego projektu jest znacznie tańsza niż wizyta u architekta, jednak w globalnym zestawieniu wydatków, będzie to mały procent całości. Plusem wykonania projektu u architekta, jest indywidualny dobór materiałów, co w ostatecznym rachunku może pomóc zaoszczędzić całkiem sporą sumę pieniędzy.

Jednak wizyta u architekta ma również swoje wady. Przygotowanie całego projektu zajmuje nawet kilka miesięcy, co może doprowadzić do opóźnienia prac budowlanych oraz zmiany cen materiałów potrzebnych do budowy domu. Nie warto śpieszyć się z architektem, ponieważ, pośpiech jest złym doradcą, i podejmując wszelkie decyzje dotyczące domu, każda z nich powinna być dobrze przemyślana.

Wybierając gotowy projekt, sprawa jest duża prostsza, wystarczy odpalić przeglądarkę internetową i wpisać frazę, np.: budowa pod klucz Warszawa lub budowa domu pod klucz Warszawa, a naszym oczom ukaże się duża liczba stron, na których możemy wybierać gotowe już projekty domów. Oczywiście, nie oznacza to, że trafimy na idealny “gotowiec” przy pierwszej wizycie, jednak czas poszukiwań będzie znacznie krótszy niż projekt architektoniczny od podstaw.Dom pod klucz, czy architekt, czyli komfort wyboru?Projekt gotowego domu to nie tylko jego dane techniczne, bardzo często oprócz tego otrzymamy wstępny kosztorys oraz harmonogram prac. Gotowe projekty, posiadają również swoje wizualizacje, dzięki czemu, możemy sprawdzić, jak będzie wyglądał nasz dom po zakończeniu prac. Bardzo często gotowe domy, są dostępne w paru wariantach, dzięki czemu nie musimy nanosić do projektu żadnych poprawek. W niektórych projektach poprawki jako takie w ogóle nie są możliwe.

W biurze architektonicznym możemy liczyć tylko na jeden projekt. Jednak ów projekt, będzie tylko dla nas. Zanim go zaakceptujemy, możemy nanieść sporą liczbę poprawek, a architekt poprawi cały projekt, aby dostosować go do naszych uwag.

Podstawową rzeczą, o jakiej powinniśmy pamiętać, bez względu na to, czy wybierzemy dom pod klucz, czy skorzystamy z usług architekta, jest wiarygodność. Jeśli nie jesteśmy pewni, czy wybrany architekt jest dobry lub są o nim kiepskie opinie, powinniśmy zmienić architekta lub wybrać gotowy projekt domu. To samo tyczy się wybrania odpowiedniego projektu. Tutaj jednak sprawa jest o tyle prostsza, że w tym pomogą nam różnego rodzaju fora internetowe oraz osoby, które już zbudowały dom na podstawie naszego projektu. Warto zapoznać się z ich opiniami i wziąć je pod uwagę. Pamiętajmy jednak, aby nigdy nie szukać najtańszych rozwiązań, gdyż za dobre rzeczy lub usługi trzeba płacić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *