Jak dbać o chłodziarko zamrażarkę, żeby działała przez lata

Urządzamy małą kawalerkę – o czym należy pamiętać?

Chłodziarko-zamrażarka to jedno z najważniejszych urządzeń w naszym domu. Dzięki niemu, przechowywana przez nas żywność nie traci na wartościach odżywczych lecz wręcz przeciwnie – może być przechowywana przez bardzo długi czas. Poniżej przedstawiamy kilka porad, jak pielęgnować i czyścić naszą chłodziarko-zamrażarkę, tak aby służyła nam ona jak najdłużej.

Pielęgnowanie to umiejętne przechowywanie…

Dbanie o naszą chłodziarko-zamrażarkę wiąże się z umiejętnym przechowywaniem znajdujących się wewnątrz niej artykułów spożywczych. Podczas korzystania z tego urządzenia należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach:

w żadnym wypadku nie przeładujmy chłodziarki i zamrażarki. Nadmiar artykułów spożywczych może zaburzyć obieg powietrza wewnątrz urządzenia a co za tym idzie – zwiększyć koszty użytkowania sprzętu.

Odpowiednia temperatura – wbrew pozorom, zbyt duża bądź niska temperatura panująca wewnątrz chłodziarko-zamrażarki nie jest dla niej obojętna. Warto sprawdzić przy pomocy termometru, czy wewnątrz chłodziarki i zamrażarki panują odpowiednio temperatury +5 i -18 stopni Celsjusza. Jeśli wskazania termometru są inne, należy za pomocą pokrętła zmniejszyć lub zwiększyć temperaturę.

Odpowiednia szczelność – pamiętajmy o tym, aby uszczelka znajdująca się wewnątrz drzwi chłodziarko-zamrażarki była odpowiednio dociśnięta. Możemy to sprawdzić, wkładając w odrzwia urządzenia kartkę papieru. Jeśli po zamknięciu drzwiczek da się ją łatwo wyciągnąć – uszczelka koniecznie musi być zmieniona.
Oczyszczanie chłodziarki

Oczyszczanie chłodziarki wbrew pozorom nie jest czynnością prostą, którą należy lekceważyć. Niedokładne wyczyszczenie urządzenia, może doprowadzić do infekcji bakteryjnych a nawet w niektórych przypadkach – śmierci. Podczas czyszczenia chłodziarki pamiętajmy o:

opróżnieniu jej wnętrza. Po wyciągnięciu wszystkich produktów, należy sprawdzić czy nie są one przeterminowane. Produkty których termin przydatności do spożycia minął należy bezwzględnie wyrzucić.

przetarciu wszystkich wewnętrznych powierzchni chłodziarki (półek, ścianek itd.). W tym celu używamy mieszaniny wody z delikatnym detergentem. Warto też, w osobnym pojemniku przygotować sobie ciepłą wodę, która będzie nam służyć do płukania ścierki.

wyeliminowaniu wszystkich zapachów. Często jest tak, że niektóre produkty „nasiąkają” zapachem innych. Warto go usunąć przy pomocy np. wody z octem.
dokładnym osuszeniu. W żadnym wypadku nie pozostawiajmy we wnętrzu naszej chłodziarki jakichkolwiek śladów wilgoci.

Oczyszczanie zamrażarki

Oczyszczając zamrażarkę, musimy pamiętać o tym, że specyfika tego urządzenia jest inna niż w przypadku chłodziarki. W związku z tym pojawia się konieczność zachowania kilku podstawowych zasad, którymi będziemy kierować się podczas jej czyszczenia.

W żadnym wypadku nie usuwajmy mechanicznie zaległego w niej lodu. Kucie, łamanie i wyrywanie poszczególnych jego fragmentów może doprowadzić do poważnego uszkodzenia jej wnętrza.

Pamiętajmy o tym, aby oczyszczanie zamrażarki zaplanować wcześniej. Najlepiej, gdy wykonamy je zimą, podczas silnych mrozów. Rozmrażającą się zawartość zamrażarki możemy po prostu przenieść na zewnątrz. Wcześniejsze zaplanowanie jej czyszczenia pozbawi nas znacznej ilości naszych zapasów, dzięki czemu łatwiej zabezpieczymy resztę naszej żywności przed rozmrożeniem.

Do mycia wnętrza zamrażarki wykorzystaj ciepłą wodę z dodatkiem np. płynu do mycia naczyń. Pamiętaj też o dokładnym wyczyszczeniu uszczelek i ich osuszeniu przed ponownym zamknięciem zamrażarki i jej uruchomieniem.
Po zakończeniu czyszczenia uruchom ją i pozwól, aby schładzała się przez około godzinę. Po upływie tego czasu włóż do niej produkty żywnościowe. Proces ten pozwoli zapobiec przywieraniu pokarmu do ścianek zamrażarki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *