Ogród ogrodowi nierówny, bo na świecie są przeróżne jego rodzaje

Ogród ogrodowi nierówny, bo na świecie są przeróżne jego rodzaje

Na świecie oprócz ogrodów przydomowych służących rodzinie istnieją ogrody, które służą szerokiej grupie ludzi, jak na przykład ogrody miejskie, albo ogrody botaniczne. Lecz są i takie, które są ikonami i są znane ludziom na całym świecie, choć większość ludzi nigdy ich nie widziała na własne oczy. Bo choć każdy może je zwiedzić i podziwiać, to nie każdy może pojechać tak daleko, aby je zobaczyć.

Ciekawy i nietypowy ogród japoński

W ogrodzie japońskim wielkie znaczenie odgrywa prostota, harmonia, elegancja i asymetria. Ogród japoński, to przede wszystkim kamień symbolizujący góry i niezmienność oraz trwałość. Woda jest kolejnym nieodzownym elementem japońskich ogrodów naśladująca jeziora i morza oraz wnosząca ruch i życie. Zadaniem wody jest ożywienie ogrodu. Obok kamieni i wody trzeba jeszcze wymienić piasek, który także tam jest niezbędny. Głównym kolorem w grodzie japońskim jest zieleń. Kolorowe kwiaty stanowią tam jedynie niewielki i pojedynczy akcent.

Tajemniczy ogród zen

Ogrody takie stworzone są pod filozofie zen. Zbudowane są ze żwiru, piasku i kamieni. Stanowią tak zwany ogród suchego krajobrazu. Ogrody zen promieniują prostotą, minimalizmem i surowością. Tym samych zmuszają do medytacji. Bo zen, to cicha medytacja wywodząca się z buddyzmu mająca na celu doprowadzić do spokoju umysł. W ogrodach zen chodzi do stworzenia warunków do poznania rzeczywistości natury poprzez prostotę i minimalizm, gdzie nic zbędnego nie zakłóca koncentracji.
Mimo surowości i tajemniczości ogrody zen są ciekawe. Najciekawsze takie ogrody znajdują się w Kioto. Kioto, to 18 milionowe miasto leżące w zachodniej części japońskiej wyspy Honsiu.

Intrygujący ogród perski

Ogrody perskie, jak sama nazwa wskazuje wywodzą się z Persji i swymi korzeniami sięgają starożytności. Ogrody te rozprzestrzeniły się na cały świat arabski.
Ogrody perskie zazwyczaj otoczone są murem i są zamknięte, gdyż chronią roślinność przed suchym pustynnym klimatem.
W ogrodzie perskim nie może zabraknąć wody, która umieszczona jest w jakimś zbiorniku, jak sadzawka, z której rozchodzą się cztery kanały z wodą, co jest nieodłącznie związane z tradycją Bliskiego Wschodu.
Osiem ogrodów perskich znajdujących się w Iranie znalazło się na liście światowego dziedzictwa UNESCO, jako obiekty dziedzictwa kulturowego.

Przecudny ogród różany

W ogrodach różanych uprawiane i eksponowane są kolekcje róż. Ogrody różane mają długą tradycję, gdyż istniały już od średniowiecza, lecz najbardziej rozpowszechniły się około 200 lat temu. Prekursorką ogrodów różanych była żona Napoleona Bonapartego cesarza Francji.
Ogrody różane składają się z zespołu rabat o geometrycznych kształtach. Na rabatkach rosną róże o dobranej harmonijnie kolorystyce.
Ogrody różane znajdują się w różnych krajach europejskich, w tym także w Polsce, jak ten w Szczecinie, czy w Chorzowie. Największe z nich zajmują nawet siedem hektarów powierzchni.

Piękno wielu ogrodów zachwyca, wzbudza podziw wielu ludzi i wielu osobom pozwala poszerzyć swoje horyzonty z zakresu botaniki. I niekonieczne jest jechanie w dalekie strony, aby zobaczyć taki ogród. Wystarczy odpowiednia strona internetowa lub album przedstawiający te cudy natury stworzone przez człowieka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *