Kilka zasad dobrego sprzątania

Kilka zasad dobrego sprzątania

Większość osób lubi mieć wokół siebie porządek i przebywać w czystych oraz higienicznych warunkach. Jednocześnie bardzo niewiele osób lubi sprzątanie. Zwykle traktujemy tę czynność jako zło konieczne i odkładamy na dalszy termin albo spychamy na innego członka rodziny. Okazuje się jednak, że sprzątanie można oswoić oraz sprawić, że będzie to czynność niekłopotliwa. Warto więc przestrzegać kilku zasad, by mieć zawsze wysprzątane mieszkanie.

Stwórz sobie harmonogram sprzątania

W Internecie można znaleźć co najmniej kilka gotowych harmonogramów do sprzątania przeznaczonych do wydruku. Są one dobrym wzorcem do tego, aby stworzyć własny harmonogram i dzięki niemu sprzątać sprawniej i z mniejszym wysiłkiem. Harmonogram sprzątania jest swego rodzaju instrukcją i planem. Dzięki niemu zawsze wiemy co mamy zrobić i nie przemieszczamy się chaotycznie po mieszkaniu, czyszcząc przypadkowe przedmioty. Aby móc stworzyć taki harmonogram trzeba najpierw wypisać wszelkie czynności sprzątające jakie są do wykonania w naszym domu. Najlepiej wpisać je do tabeli, gdzie czynności będą pogrupowane pod względem częstości ich wykonania. Przykładowo zmywanie naczyń zapiszemy jako czynność do wykonania codziennie a mycie okien raz na 3 miesiące. Gdy mamy już taki ogólny zarys możemy stworzyć harmonogram sprzątania na dany tydzień. Chodzi o to aby każdego dnia poświęcać 20 góra 30 minut na sprzątanie zamiast marnować całą sobotę na większe porządki. Ten sposób pracy przypadnie do gustu szczególnie tym osobom, które z zasady nie lubią sprzątać. Dużo łatwiej jest się zmusić do poświęcenia kwadransa na sprzątanie niż wyobrazić sobie, że mamy sprzątać przez 5 godzin.

Postaw na regularność

W utrzymaniu domowego porządku dużą rolę odgrywa systematyczność. Dzięki harmonogramowi będziemy mieć pewność, że wymieniamy pościel co ten sam okres czasu. Raz na dwa miesiące umyjemy kaloryfery a gdy takiego harmonogramu nie ma może się zdarzyć, że kaloryfery zostaną w ogóle zapomniane. Jest wiele sprzętów domowych, które powinny być czyszczone często bo inaczej powstają bardzo trudne do usunięcia zanieczyszczenia. Chodzi tu przede wszystkim o kamień w kabinie prysznicowej, czyszczenie garnków czy kratek wentylacyjnych. Gdy któreś z wymienionych rzeczy pozostawimy bez opieki na dłużej to późniejsze sprzątanie będzie naprawdę żmudne. Bardzo ważne jest także regularne gruntowne mycie garnków oraz patelni. Są to sprzęty mocno eksploatowane i jednocześnie bardzo potrzebne na co dzień, dlatego warto o nie dbać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *