Siłownia w domu – jak się do tego zabrać?

Siłownia w domu – jak się do tego zabrać?

Masz problem ze swoją wagą i chcesz schudnąć, a może zależy ci na dbaniu o dobrą formę a nie masz czasu na wizyty na siłowni? Nic straconego – przygotowanie siłowni we własnym domu nie jest specjalnie trudne. Wbrew pozorom nie wymaga też ogromnych środków finansowych. Jak przygotować małą siłownię w domu i zadbać o swoje zdrowie?

Po pierwsze – miejsce

Aby mieć możliwość urządzenia siłowni we własnym domu musimy mieć do tego odpowiednie pomieszczenie. Jeśli chcesz przygotować małą siłownię, w której znajdą się proste przyrządy do ćwiczeń takie jak sztanga, hantle czy rowerek treningowy to nie potrzebujesz zbyt wiele miejsca. Pokój 10-12m2 powinien być wystarczającą przestrzenią, by zadbać o swoją kondycję i nie zrujnować przy tym budżetu.

Jeśli marzy ci się siłownia z prawdziwego zdarzenia powinieneś przeznaczyć na nią zdecydowanie więcej miejsca. Nie chodzi o sam metraż ale także wysokość pomieszczenia. Weźmy pod uwagę, że ciężko ćwiczyć w pomieszczeniach niskich a z takimi mamy do czynienia na poddaszach domów jednorodzinnych. Piwnica również nie zawsze okaże się najlepszym miejscem. Ma ona w sobie jednak pewną zaletę – temperaturę, która w upalne lato nie będzie nam dokuczać!

Jeśli już wiesz gdzie będzie znajdować się twoja siłownia musisz zastanowić się nad jej wyposażeniem i odpowiednim przygotowaniem. To też nie jest trudne, warto jednak znać podstawowe czynniki, które mają wpływ na to, by nasza siłownia spełniała swoje zadanie.

Wyposażenie domowej siłowni – na co zwrócić szczególną uwagę?

Zanim zaczniemy kupować sprzęt potrzebny do ćwiczeń musimy zadbać o swoje bezpieczeństwo. W pierwszej kolejności musimy zwrócić uwagę na podłogę. Klasyczne domowe rozwiązania takie jak parkiet czy panele mogą nie być najlepszym rozwiązaniem. Ciężkie maszyny czy nawet wykonywanie podskoków i innych ćwiczeń mogą bardzo szybko doprowadzić ją do ruiny.

Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem są podkłady z tworzywa sztucznego, które będą dobrze amortyzować nie tylko wykonywane przez nas ćwiczenia ale także zabezpieczać betonową posadzkę, która będzie znajdować się pod nimi.

Jaki sprzęt powinniśmy kupić w pierwszej kolejności, by móc zadbać o swoje zdrowie i w końcu zacząć ćwiczyć? Dla osób, które urządzają swoją domową siłownię z zamiarem odchudzania należy rozważyć takie urządzenia jak rower stacjonarny czy bieżnia. Z pewnością przydadzą się hantelki oraz prosty i łamany gryf – umożliwią nam one wykonywanie wielu ćwiczeń wzmacniających nasze mięśnie.

W ostatnim czasie coraz modniejsze stają się piłki do ćwiczeń i specjalne gumy, które umożliwiają ćwiczenia bez obciążeń. Tak naprawdę wyposażenie siłowni musimy dobierać do własnych preferencji. Pamiętaj, że siłownia we własnym domu to prawie same zalety:

  • możesz ćwiczyć kiedy tylko zechcesz,
  • nie tracisz czasu na dojazdy,
  • masz ciszę i spokój, możesz skupić się na ćwiczeniach.

Jeśli chodzi o wady to z całą pewnością nie będziesz mógł sobie pozwolić na w pełni profesjonalny sprzęt, który jest bardzo drogi. Twoje ćwiczenia nie będą przez to jednak gorsze – odpowiednia modyfikacja treningu sprawi, że ten problem da się szybko i skutecznie obejść!

Czym wspierać organizm podczas ćwiczeń na siłowni

Jeśli jesteś amatorem sportów siłowych to z całą pewnością dobrze wiesz jak ogromne znaczenia mają odżywki i suplementy, które wspierają nasz organizm i pomagają mu się szybciej regenerować. Jak można przeczytać na https://dopilar.pl w Polsce rośnie sprzedaż suplementów. Trudno się temu dziwić – z jednej strony coraz bardziej zaczynamy dbać o swoje zdrowie. Z drugiej jednak musimy uważać na suplementy, które przyjmujemy. Niektóre środki wspomagające odchudzanie czy przybieranie na wadze nie należą do najzdrowszych!

Odpowiednia dieta i wsparcie suplementami są w stanie zdziałać cuda niezależnie od tego czy chcemy przybrać na wadze, czy schudnąć. Najlepszym sposobem na idealną dietę jest odwiedzenie dobrego dietetyka, który przygotuje nam spis posiłków i produktów potrzebnych do ich przygotowania. Takie podejście być może jest najdroższe, ma jednak w sobie inne zalety i zdecydowanie warto z niego skorzystać.

Tak naprawdę najważniejszą sprawą jest dieta, dzięki której można zapewnić sobie szybkie i trwałe efekty. Co ważne odpowiednio przygotowana dieta to gwarancja braku powrotu do wagi sprzed odchudzania(efekt jojo). Jeśli zadbamy o odżywianie to nie będziemy musieli kupować drogich suplementów diety, które nie zawsze są skuteczne.

Czy warto przygotować siłownię w domu? Z całą pewnością tak – takie rozwiązanie jest lepsze dla osób zapracowanych, nie każdy ma czas i możliwości, by o określonej godzinie wybrać się na siłownie. Jeśli siłownia znajduje się w domu to zawsze uda się znaleźć kilka chwil, by poćwiczyć i wzmocnić swój organizm. Łatwość dostępu i miła atmosfera to coś, na co szczególnie zwrają osoby, które decydują się na zrobienie w domu małej siłowni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *