Orzeźwiający smak ogórka sprawia, że nadaje się idealnie do letnich sałatek, surówek i kanapek. Ale jest również wykorzystywany jako dodatek do drinków i koktajli doskonale sprawdzających się w słoneczne i upalne dni. Ze względu na właściwości oczyszczające i rozjaśniające stosowany jest ponadto w kremach do twarzy, a ze względu na swoje właściwości, a co za tym idzie — wszechstronne użycie i zastosowanie — jest warzywem najczęściej uprawianym w Polsce.
Decydując się na samodzielne uprawianie ogórków, musimy zdawać sobie sprawę z tego, że łatwiej jest wyhodować ogórki w szklarni. Oczywiście, nie każdy ma obowiązek jej posiadania, ale zwolennicy takiej uprawy mogą potwierdzić, że jest ona bardzo przydatna. Owszem, budowa szklarni wiąże się z kosztami, ale jeśli już raz zainwestujemy, możemy przez wiele lat cieszyć się z jej użytkowania.
Jeśli więc w naszym ogródku lub na działce powstanie chociażby niewielka szklarnia lub tunel, wtedy możemy zdecydować się na uprawę pysznego ogórka szklarniowego. Niestety, jest on nieco bardziej wymagający niż popularny ogórek gruntowy, ale wydaje się, że smakuje również dużo lepiej od swojego mniejszego kolegi. Wszystko jest jednak kwestią indywidualnego gustu i smaku.
Warzywa to idealny starter do rozpoczęcia diety.
W porównaniu z ogórkiem gruntowym, jest przede wszystkim bardziej wrażliwy na niedobór lub nadmiar wody. Lubi również wilgotne powietrze, które możemy stosunkowo łatwo osiągnąć uprawiając ogórki pod przykryciem. Ponadto odmiany szklarniowe są roślinami ciepłolubnymi, dlatego jeśli zadbamy o odpowiednie nawilżenie gleby, a promienie słoneczne zaszczycą nas swoją obecnością, wtedy w szklarni powstaną warunki idealne dla wzrostu ogórków.
Zaletą takiej uprawy jest też fakt, że umożliwia nam wcześniejsze zbiory oraz dłuższy okres wegetacji, przez co możemy się dłużej cieszyć świeżymi owocami, które z pewnością urozmaicą nasz jadłospis. Ogórki szklarniowe mają bardzo delikatną i cienką skórkę, która po prostu smakuje lepiej niż gruba skóra ogórków gruntowych, a jak wiemy — właśnie w niej skrywa się najwięcej witamin. Zatem, jeśli spożywamy warzywa po to, aby dostarczyć naszemu organizmowi cennych substancji, nie powinniśmy obierać ogórków ze skórki. Wydaje się więc, że ogórki szklarniowe są najlepszym i najsmaczniejszym rozwiązaniem, szczególnie wtedy, gdy pochodzą z własnego, ekologicznego ogródka.