Gdzie wystawić dom na sprzedaż?

Gdzie wystawić dom na sprzedaż?

Sprzedaż domu to poważna sprawa i duże wyzwanie, dlatego decydując się na taki krok, należy zebrać jak najwięcej informacji i wartościowych porad na temat tego, jak przejść przez ten proces. Zaczynając od skompletowania niezbędnych dokumentów oraz dopełnienia formalności, aż po samą finalizację transakcji, konieczne jest podjęcie po drodze wielu trudnych decyzji. W niniejszym artykule postaramy się podzielić kilkoma praktycznymi radami na temat tego, gdzie wystawić dom na sprzedaż, jak go przygotować oraz na co zwrócić szczególną uwagę.

Gdzie wystawić dom na sprzedaż?

To, co jako pierwsze przychodzi nam na myśl w sytuacji, gdy planujemy sprzedaż nieruchomości, to pytanie gdzie powinno ukazać się stosowne ogłoszenie. Jest to bardzo istotna kwestia, dlatego poruszamy ją na początku. Możliwości jest naprawdę wiele, najpopularniejszym sposobem publikacji ofert sprzedaży domów jest zamieszczenie ich w internecie. Służą do tego różnego rodzaju serwisy ogłoszeniowe, ale nie tylko. Osoby poszukujące domów na sprzedaż chętnie zaglądają na strony internetowe biur nieruchomości, takich jak www.veritasnieruchomosci.pl.

Cały czas dostępne są również nieco bardziej tradycyjne sposoby promowania swoich ogłoszeń. Jednym z nich jest zamieszenie oferty w prasie, warto również rozwiesić wydrukowane ogłoszenia w okolicy sprzedawanej przez nas nieruchomości. Zawsze jest szansa, że ktoś, kto szuka domu akurat w tej miejscowości, zauważy je i będzie zainteresowany. Kolejną opcją jest zawiązanie współpracy z biurem nieruchomości. Tę ostatnią możliwość opiszemy szerzej w kolejnym akapicie.

Sprzedać dom samodzielnie, czy z pośrednikiem?

Biura i agencje nieruchomości zajmują się pośredniczeniem w zakupie i sprzedaży nieruchomości. Ich zysk stanowi prowizja w wysokości kilku procent (zwykle 2-4) od kwoty zawartej transakcji. Oczywiście są zarówno zwolennicy, jak i przeciwnicy korzystania z pomocy pośredników. Bez wątpienia osoba, która ma doświadczenie w sprzedaży nieruchomości, będzie w stanie dużo szybciej znaleźć potencjalnych kupców i załatwić wszystkie niezbędne formalności. Dzięki temu mamy szansę oszczędzić mnóstwo czasu i energii, być może uchroni nas to również przed przyjęciem niekorzystnej dla nas oferty.

Z drugiej jednak strony samodzielna sprzedaż domu to spora oszczędność pieniędzy. Ponadto niektóre osoby znają się na kwestiach prawnych i finansowych na tyle dobrze, że nie stanowią one dla nich kłopotu. Odpowiedź na pytanie, czy sprzedać dom samodzielnie, czy skorzystać z usług pośrednika nie jest więc jednoznaczna, wszystko zależy od tego, czy czujemy się na siłach, aby zając się tym osobiście.

Jak przygotować dom do sprzedaży?

Przede wszystkim, przed wystawieniem domu na sprzedaż należy uregulować jego stan prawny, oraz doprowadzić go do jak najlepszego stanu. Chodzi tu nie tylko o gruntowne porządki, ale też o przeprowadzenie drobnych napraw. Nawet pozornie niewielkie usterki mogą spowodować, że nasza nieruchomość straci sporo na wartości. W niektórych wypadkach konieczne może być także odświeżenie wnętrz. Aby lepiej określić wartość nieruchomości, można poprosić o wycenę fachowca.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *