Lubimy rośliny w swoim otoczeniu. Nie każdy jednak ma ogród, czy nawet balkon, stąd duża popularność roślin doniczkowych, które możemy trzymać wewnątrz mieszkań. Nie wszystkie jednak rośliny doniczkowe są łatwe w uprawie – niektóre wymagają wiele troski i odpowiedniego stanowiska. Pozytywnie wybija się na tym tle zielistka, która jest w stanie znieść naprawdę wiele, tak jeśli idzie o zaniedbania w pielęgnacji, jak i warunki, w jakich przyjdzie jej rosnąć. I wygląda przy tym bardzo atrakcyjnie.
Zielistki (Chlorophytum) dość pospolicie występują w obszarach tropikalnych, szczególnie dużo spotykamy ich w Afryce. Choć gatunków zaliczanych do tego rodzaju jest sporo, w domowej uprawie spotykamy właściwie tylko jeden – zielistkę Sternberga (nazwa nawiązuje do nazwiska pochodzącego z Czech botanika).
Zielistki występują w różnych, hodowlanych odmianach, charakterystyczne są jednak dla nich zawsze zielone liście z białymi, biegnącymi wzdłużnie pasami. Liście mogą być biało obrzeżone, albo pasy mogą biec przez środek liścia. I to właśnie te dekoracyjne liście przesądzają o atrakcyjności rośliny. Przypominają nieco trawę, choć zielistka jest byliną. Kwiaty tej rośliny są białe i niepozorne, dlatego zielistki hoduje się z uwagi na piękne liście.
Jak zaznaczono na początku, zielistka jest rośliną bardzo tolerancyjną na różne warunki środowiska i odporną. Najłatwiej zaszkodzić jej nadmiernym podlewaniem lub całkowitym brakiem podlewania, ale takie traktowanie dość łatwo zakończy żywot praktycznie każdej rośliny doniczkowej. Choć zielistka ma tu pewnego asa w rękawie, mianowicie bulwy korzeniowe, które magazynują wodę i mogą pomagać jej przetrwać okresy suszy. W ogóle zielistka to istny wzór odporności. Znosi dobrze stanowiska nasłonecznione, jak i zacienione. Może im jedynie przeszkadzać silne, bezpośrednie słońce. W takich warunkach może blaknąć, tracąc dekoracyjny wzór na liściach. Zacznie on zanikać również w zbyt zacienionym stanowisku. Zielistki nie potrzebują szczególnie żyznej gleby. Radzą sobie zarówno w mieszkaniach mocno ogrzewanych, jak i tych chłodniejszych.
Warto rośliną przesadzić co ok. 3-4 lata, zapewniając jej większą doniczkę. Można ją też odmłodzić, wykorzystując młode roślinki z rozłogów. Za pomocą rozłogów roślina potrafi się rozmnażać, stąd ukorzeniają się one łatwo. Ponadto długie rozłogi również mogą wyglądać dekoracyjnie, zwłaszcza jeśli ulokujemy zielistkę w wiszącej donicy.
Zielistka sprawdza się najlepiej jako pokojowa roślina doniczkowa, ale przyjmie się również na balkonie, czy w ogrodzie, choć w tym ostatnim przypadku powinniśmy traktować zielistkę raczej jako roślinę jednoroczną, bo zimą przemarza. Wytrzymuje co prawda chłód, nawet dłuższy, i temperatury nieznacznie opadające poniżej zera stopni mogą nie robić na niej większego wrażenia, jednak duże przymrozki (nawet krótkotrwałe) potrafią dość łatwo zniszczyć roślinę.
Duże walory estetyczne, jak i niezwykła łatwość uprawy tej rośliny, przyczyniły się do sporej popularności zielistki, jako rośliny doniczkowej. Wymaga niewiele, a praktycznie zawsze wygląda świetnie. Dlatego tak chętnie trzymamy ją w domach!