O czym należy pamiętać projektując kuchnię?

O czym należy pamiętać projektując kuchnię?

Projektując wymarzoną kuchnię należy pamiętać nie tylko o tym jak będzie wyglądało to miejsce, ale także o tym czy będzie funkcjonalne. Proste rozwiązania logistyczne i poręczna, przemyślana lokalizacja poszczególnych sprzętów znacząco mogą ułatwić nam gotowanie oraz sprawić, że w dobrze zaprojektowanej kuchni poczujemy się a tyle swobodnie, że zarówno my, jak i nasi goście zechcemy w niej zostać na dłużej.

Dlatego nawet jeśli w głowie mamy wizję pomieszczenia, wiemy jaki charakter chcemy mu nadać, a w sklepach wybraliśmy już kilka sprzętów idealnie pasujących do wymarzonego wnętrza, warto pomyśleć nad profesjonalnym projektem, który uchroni nas od estetycznych gaf lub niepraktycznych rozwiązań.

Co należy zatem wziąć pod uwagę przy projektowaniu idealnej kuchni?

Po pierwsze potrzeby. To czy gotujemy tylko dla siebie czy dla całej rodziny, czy chcemy aby w kuchni tętniło życie czy raczej wolimy wykorzystywać ją do konkretnych zadań jakim jest przygotowywanie posiłku. Czy bardziej chcemy stworzyć zaciszną pracownię czy centrum towarzyskiego życia dla całej rodziny – od odpowiedzi na te pytania zaczyna się nasz projekt.

Po drugie ergonomia. Nawet jeśli nasza domowa kuchnia swoim projektem przypominać ma lubianą przez bywalców kawiarnię warto zadbać o to, by w trakcie pracy nie marnować w niej czasu i móc działać sprawnie. Podczas projektowania kuchni należy zatem tak zaplanować jej układ oraz poszczególne elementy, żeby nie wykonywać niepotrzebnych ruchów, błądząc pomiędzy jednym a drugim jej końcem. To jak rozplanujemy w niej poszczególne sprzęty zdecyduje o sprawności i szybkości naszych działań. Nie można zapomnieć tutaj o rozmiarze powierzchni jaką dysponujemy. Dwukomorowy zlew czy lodówka typu „side by side” w mniejszych kuchniach zwyczajnie będą zawadzać.

Oprócz gabarytów i funkcjonalności urządzeń na jakie się zdecydujemy nie można zapomnieć o estetyce. Industrialne zabudowy, obecnie tak bardzo na czasie nie zadowolą swoim wyglądem miłośnika rustykalnego przepychu. Jeśli natomiast kochamy bibeloty i drobne dekoracje, ale do dyspozycji mamy tylko kuchenny aneks warto rozsmakować się w kolorach i funkcjonalnych dodatkach, które swym charakterem nadadzą odpowiedni wyraz kuchennej aranżacji. I tutaj warto pamiętać o kilku prostych zasadach. Kuchnia zaprojektowana w stylu nowoczesnym to połączenie klasycznych, często chłodnych barw dających poczucie sterylności. Projekt kuchni tradycyjnej zakłada ciepłe, przyjazne barwy, tworzące przytulną oraz ciepłą atmosferę. To co chcemy osiągnąć zależy od nas i odpowiedniego projektu kuchni naszych marzeń.

O komforcie pracy, a także atmosferze w zaprojektowanej przez nas kuchni decyduje światło. Projektując kuchnię musimy pomyśleć nie tylko o oświetleniu całego pomieszczenia, ale i poszczególnych jej fragmentów. Dzięki dobremu oświetleniu blatów będzie nam się lepiej kroiło jedzenie, lampy nad kuchenką ułatwi smażenie czy gotowanie. Najlepiej wybierać naturalne, przyjemne światło.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *