Jak wyglądają kleszcze, jak się ich pozbyć z ogrodu? 

Jak wyglądają kleszcze, jak się ich pozbyć z ogrodu? 

Sezon na kleszcze w Polsce zaczyna się wczesną wiosną i kończy dopiero późną jesienią. Te pajęczaki najczęściej występują w lasach liściastych, jednak równie często możemy spotkać je w domowym ogrodzie. Niestety nie są to miłe spotkania. Kleszcze nierzadko przenoszą choroby, takie jak na przykład boreliozę, która może mieć bardzo poważne skutki. Więc jak pozbyć się kleszczy z ogrodu? 

Jak wyglądają kleszcze?  

Kleszcz pospolity należy do rodziny pajęczaków. Dorosły osobnik osiąga wielkość od 2,5 do 4 mm. Jednak po najedzeniu się krwią może osiągnąć rozmiar nawet do 14 mm. Kleszcze mają czerwono-czarne ubarwienie. Wyglądem przypominają malutką pestkę z ośmioma nogami. Niestety łatwo je przeoczyć, dlatego po wizycie w lesie, czy pracach ogrodowych warto dokładnie przejrzeć całe ciało. 

Do człowieka kleszcza przyciąga ciepło wydzielane przez ciało, a także pot oraz wydychany dwutlenek węgla. Kleszcze najczęściej znajdują się w wilgotnych i zacienionych miejscach. Stąd właśnie bardzo dużo ich w lasach liściastych, a także ogrodach. Po przedostaniu się na skórę szukają miejsca, gdzie mogą się wgryźć. Tam mogą żerować nawet do kilkunastu dni, po czym samoistnie odpadają. Jednak to w tym czasie istnieje ryzyko przeniesienia choroby. Więc jak pozbyć się kleszczy z ogrodu i zniwelować niebezpieczeństwo? 

Jak pozbyć się kleszczy z ogrodu? 

Jak już wiesz, kleszcze lubią wilgotne i zacienione miejsca. Warto więc pozbyć się ich siedlisk, na przykład zalegających liści i ściółki. Natomiast drewno na opał przechowuj w nasłonecznionym i suchym miejscu. Oprócz tego możesz zasadzić w ogrodzie rośliny, które są naturalnymi odstraszaczami dla kleszczy. Jest to między innymi lawenda, wrotycz, rozmaryn, czy kocimiętka. Jednak rośliny mogą okazać się niewystarczające. Dlatego z początkiem sezonu warto zdecydować się na dezynsekcję. 

Skuteczną metodą na pozbycie się kleszczy z ogrodu jest dezynsekcja. Odpowiednio dobrany środek zlikwiduje kleszcze w różnych stadiach ich rozwoju. Pamiętaj jednak, że preparaty mają działanie doraźne, więc taki zabieg warto powtórzyć w trakcie sezonu. Jednak nasze zdrowie jest tego warte. Do najczęstszych chorób, jakie przenoszą kleszcze, należy borelioza, a także wirus, który powoduje zapalenie opon mózgowych. Dlatego warto zadbać o dezynfekcję ogrodu i skuteczną eliminację kleszczy. Jeśli nie wiesz, jak dokonać zabiegu, to możesz skorzystać z usługi dezynsekcji. Specjaliści zadbają o najwyższej jakości preparaty i rozwiązanie problemu, jakim są kleszcze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *