Zarówno prace wyburzeniowe, jak i rozbiórkowe niosą za sobą niebezpieczeństwo dla pracowników oraz osób, które znajdują się w obrębie niszczonego obiektu. Odpowiednie zaplanowanie i przygotowanie się do prac rozbiórkowych i wyburzeniowych jest niezbędne, jeśli zależy Ci na tym, aby prace nie stanowiły żadnego zagrożenia dla przechodniów czy pobliskich budynków i ich mieszkańców. Zobacz jak w odpowiedni sposób przygotować się do rozbiórki i o jakich zasadach bezpieczeństwa należy pamiętać.
Rozbiórki i wyburzenia – na czym polegają?
Prace rozbiórkowe polegają zazwyczaj na usuwaniu kolejnych elementów budowli za pomocą siły fizycznej lub lekkiego sprzętu budowlanego. Z kolei wyburzenie jest bardziej zaawansowanym rodzajem rozbiórki, który polega na całkowitym zniszczeniu budynku przy użyciu ciężkich narzędzi np. koparek, spychaczy i dźwigów. Niekiedy dochodzi do sytuacji, w których jedyną możliwą i skuteczną formą wyburzenia obiektu jest użycie materiałów wybuchowych. Rozbiórki i wyburzenia ze względu na swoje skomplikowanie powinny być wykonywane przez profesjonalną firmę, która zajmuje się tego typu działaniami. Możesz znaleźć taką dzięki ogłoszeniom w internecie lub klikając tutaj.
Przygotowanie do rozbiórki
Rozpoczęcie jakichkolwiek prac rozbiórkowych lub wyburzeniowych poprzedzone musi zostać zazwyczaj odpowiednimi procedurami urzędowymi. Osoba, która chce przeprowadzić rozbiórkę budynku, musi zgłosić ten fakt do odpowiedniego urzędu wraz z kompletem dokumentów. Jest to konieczne, aby uzyskać odpowiednie zezwolenie na rozpoczęcie prac. Niekiedy zdarza się tak, że pozwolenie na przeprowadzenie prac rozbiórkowych nie jest konieczne. Zdarza się to w przypadku niewielkich budynków, które spełniają kilka wymagań, np. nie przekraczają 8 metrów wysokości, a ich odległość od granicy działki jest nie większa niż połowa wysokości takiego obiektu.
Zabezpieczenie prac rozbiórkowych
Aby prace rozbiórkowe lub wyburzeniowe nie stanowiły zagrożenia dla osób, które znajdują się w pobliżu, powinny być one wykonane przez profesjonalistów. Dozór nad przebiegiem prac sprawuje kierownik rozbiórki – musi on dbać m.in. o zabezpieczenie terenu robót. Każda osoba, która będzie brała udział w pracach rozbiórkowych, powinna być poinformowana o kolejności wykonywanych działań. To, co jest kluczowe jeszcze przed rozpoczęciem prac to odłączenie wyburzanego budynku od wszystkich sieci przesyłowych: gaz, prąd, woda. Na sam koniec należy usunąć gruz, wyrównać obszar rozbiórkowy i uprzątnąć pozostałości po rozbiórce.