Na jaki nagrobek warto się zdecydować?

Na jaki nagrobek warto się zdecydować?

Mniej więcej sześć miesięcy po dokonanym pochówku możesz zdecydować się na postawienie jakiegoś pomnika. Oczywiście nie jest to obowiązek, ale mimo wszystko warto o tym pomyśleć, by w jakiś uroczysty sposób uczcić tożsamość zmarłego. Sam wybór odpowiedniego nagrobka nie będzie jednak prosty. Gdy tylko spojrzysz na propozycje różnych zakładów, prawdopodobnie bardzo trudno ci się będzie ostatecznie zdecydować. Nagrobki (w Krakowie polecamy KAMSO) są mocno zróżnicowane i występują w setkach swoich odmian. Na pewno powinieneś się z nimi zapoznać, zwracając uwagę nie tylko na ich wygląd, ale także i na ich jakość.

A często rodzina zmarłego nie przywiązuje zbyt dużej wagi do typu nagrobka. Chce go wybrać jak najszybciej i mieć już tę formalność za sobą. A jest to spory błąd. Nieprzemyślany wybór i zakup pierwszego z brzegu nagrobka może się słono kosztować. Nie ma nic dziwnego w tym, że jest to dla ciebie trudna i wywołująca nieprzyjemne wspomnienia decyzja, ale mimo wszystko powinieneś jak najlepiej ją podjąć, by później nie żałować podjętego kroku. Na pierwszym etapie zastanów się nad tym, czy wolisz nagrobek pojedynczy. Istnieje też coś takiego jak nagrobki podpiwniczone, wykorzystywane do chowania całych rodzin, jednakże w tym momencie praktycznie nie są one stosowane, dlatego nie musisz zawracać sobie nimi głowy. Zamiast tego spójrz na zróżnicowane kształty, rozmiary i formy nagrobków. Producenci w dzisiejszych czasach oferują ich nieskończone warianty. A nie jest wcale powiedziane, że nagrobek musi być prosty i skromny. Czasami wręcz warto zdecydować się na coś bardziej nietypowego, zwłaszcza jeśli chcesz uczcić pamięć osoby, która miała bogate usposobienie i ciekawy charakter.

Postaw także na wysoką jakość. Nagrobek musi być wytrzymały, by bez trudu przetrwał długie lata na mrozie, w upale i przy zmiennych temperaturach powietrza. Na pewno nie będziesz go zbyt szybko wymieniać. Raz postawiony nagrobek musi tkwić nieprzerwanie w swoim miejscu często przez kilkadziesiąt lat. Aby było to w ogóle możliwe, należy go wykonać z porządnego i wartościowego materiału. Zgłoś się więc do firmy, która tworzy zarazem jakościowe, jak i tanie nagrobki. Wbrew pozorom nie zawsze wysoka cena idzie w parze z równie wysoką wytrzymałością. Czasami bywa wręcz przeciwnie. W końcu takim typowym i uniwersalnym wyborem okaże się granit, który nie jest jakoś specjalnie drogim materiałem. A sprawdza się rewelacyjnie. Cechuje go bowiem wysoka odporność na uszkodzenia mechaniczne i różne czynniki zewnętrzne, w tym czynniki atmosferyczne. Granit to lepszy wybór od marmuru. Celuj więc właśnie w ten materiał.

Sporą zaletą granitowych nagrobków jest również to, że występują one niemalże we wszystkich możliwych odcieniach. Nie próbuj jednak za bardzo szaleć z kolorem i zdecyduj się na coś klasycznego oraz stonowanego. Czerń zawsze sprawdzi się dobrze, podobnie jak szarość czy brąz.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *