Systemów grzewczych do wyboru jest stosunkowo dużo, w związku z czym ciężko jest się zdecydować na ten właściwy. Aspekty, na które zwracamy na ogół największą uwagę, kiedy podejmujemy decyzję w tym zakresie, to koszt ogrzewania, jego wydajność, a także kwestie bezpieczeństwa, awaryjności i żywotności.
Jak to wygląda w przypadku systemu ogrzewania opartego na matach na podczerwień? Jakie zalety ma folia na podczerwień, jak wypada ona w porównaniu z innymi systemami grzewczymi i dlaczego warto wybrać właśnie ją? Odpowiedzi na te pytania znajdują się poniżej.
Największe zalety folii na podczerwień
Folia na podczerwień jest przede wszystkim tanim sposobem ogrzewania, co jest szczególnie istotne biorąc pod uwagę, że w przypadku wielu innych sposobów ogrzewania w ostatnich latach koszty coraz bardziej wzrastają. Jednocześnie folia ta jest bardzo trwała, prosta w instalacji i charakteryzuje się wysoką wydajnością. Niezawodność i bezawaryjność instalacji zapewniają brak problemów, a także brak konieczności dopłacania do niej po jej założeniu. Instalacji nie trzeba serwisować i konserwować, co znacznie oszczędza czas i nerwy.
Nie sposób nie wspomnieć też o kwestii ekologii, która dla coraz większego grona Polaków ma spore znaczenie. Niewielka emisja dwutlenku węgla, możliwość kontroli temperatury i możliwość recyklingu komponentów systemu sprawiają, że folia grzewcza jest idealnym rozwiązaniem dla osób, którym leży na sercu dobro środowiska naturalnego.
Szczególnie biorąc pod uwagę fakt, że ten system grzewczy można bez żadnego problemu zasilać energią pochodzącą ze źródeł odnawialnych, a więc na przykład energią elektryczną wytworzoną z energii słonecznej za pomocą instalacji fotowoltaicznej. Łącząc fotowoltaikę z matami na podczerwień nie tylko działamy ekologicznie, ale także potencjalnie sporo oszczędzamy – ogrzewanie domu w sezonie grzewczym może być w takim wariancie nawet całkowicie bezpłatne.
Maty na podczerwień a inne systemy grzewcze
System grzewczy oparty na folii na podczerwień warto porównać do dwóch innych często spotykanych rozwiązań, a mianowicie do bojlera gazowego na paliwo kopalne oraz do bojlera zasilanego elektrycznością. Obie te opcje mają poważne wady, które sprawiają, że maty na podczerwień wysuwają się względem nich na prowadzenie.
Bojler na paliwo kopalne charakteryzuje się przede wszystkim niską wydajnością i wysokimi (i wciąż rosnącymi) kosztami ogrzewania. Trwałość takiego systemu wynosi mniej więcej dekadę, a więc znacznie mniej niż w przypadku folii grzewczej, która zapewni komfort cieplny domownikom przez co najmniej 25 lat.
Bojler zasilany elektrycznością również bywa problematyczny, głównie z uwagi na podatność na awarię, a także jeszcze mniejszą trwałość. Co więcej, oba rodzaje bojlerów mogą nagrzewać się od 30 minut nawet do godziny, podczas gdy prędkość ogrzewania w przypadku mat na podczerwień może wynosić od zaledwie 4 minut do 20 minut.
Warto także wskazać, że przy matach na podczerwień nie będziemy mieli styczności z żadnymi promieniami czy trującymi gazami. Nie musimy się przykładowo obawiać, że nastąpi wybuch, co jest możliwe w przypadku bojlera gazowego.