Jak urządzić piękny salon?

Jak urządzić piękny salon?

Salon jest bardzo ważnym pomieszczeniem w każdym domu. Nawet jeśli jest niewielkich rozmiarów pragniemy go urządzić wygodnie i ze smakiem. Aby osiągnąć taki efekt warto przestrzegać kilku zasad.

Urządzanie salonu zacznij od dobrego planu

Aby zaaranżować piękny i funkcjonalny salon warto go najpierw dobrze zaplanować. Przede wszystkim zastanawiamy się nad tym, jaki mamy budżet i jakie funkcje ma spełniać nasz salon. Zwykle mamy także choćby ogólne preferencje dotyczące wybranego stylu. Warto więc poszukać inspiracji w Internecie oraz w pismach wnętrzarskich dzięki czemu łatwiej będzie nam wybrać konkretne rozwiązania.

Gdy mniej więcej już wiemy, jakie dekoracje i patenty chcemy zastosować w salonie możemy sporządzić wstępny kosztorys materiałów, sprawdzając ceny chociażby w sklepach internetowych. Jeśli decydujemy się wykonać prace z pomocą wyspecjalizowanej ekipy to warto dużo wcześniej zarezerwować sobie termin.

Wybór konkretnych materiałów i kolorów

Decydując o kolorze ścian czy wybierając podłogi warto zwrócić uwagę na to, jakie pomieszczenie mamy do dyspozycji. Jeśli salon jest mały to stawiamy na jasne barwy oraz lustra, które optycznie powiększą przestrzeń. Podobny efekt uzyskamy wtedy, gdy wyburzymy niepotrzebne ściany i pozostawimy otwartą przestrzeń.

Z kolei gdy dostępne pomieszczenie jest wyjątkowo niskie to rezygnujemy z podwieszanych sufitów. Warto też szczególną uwagę poświęcić doborowi oświetlenia, bo to właśnie ono zdecyduje o tym, jaki klimat zapanuje w naszym salonie.

Meble w salonie

Centralnym meblem w salonie zwykle jest kanapa albo zestaw wypoczynkowy. Powinna ona być duża i wygodna, bo to właśnie tam będziemy spędzać czas wolny i przyjmować gości. Obok kanapy zwykle stawiamy mały stolik kawowy usytuowany na niewielkim, miękkim dywanie.

Oprócz tego w salonie mogą pojawić się meble pod sprzęt RTV, niewielkie witryny i komody. Unikamy oczywiście mebli masywnych, przytłaczających a zwłaszcza szaf, na które jest miejsce w innych pomieszczeniach.

Dekoracje do salonu

Aby nasz salon był przytulny i miły dla oka musimy zadbać o dobór dekoracji. Ważną rolę odegrają tutaj dekoracje okienne oraz tekstylia w postaci poduszek, bieżników czy obrusów. Jeśli chodzi o okna to możemy zastosować zarówno firany, zasłony jak i rolety czy żaluzje. Ważne jest by wszystkich tych rozwiązań nie stosować jednocześnie.

We współczesnych salonach dekoracje stosuje się oszczędnie. Pojawiać mogą się dodatkowo ramki ze zdjęciami i ozdobne zegary na ścianach. Uroku dodadzą także zadbane rośliny domowe w pięknych doniczkach, jednak ich ilość powinna być umiarkowana.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *