Ptaki, wbrew temu co możemy przeczytać w książkach dla dzieci, nie zamieszkują tylko na drzewach. Swoje gniazda zakładają chętnie także na słupach, budynkach gospodarczych i naszych domach. Wiele z nich na stałe przeniosło się do miast i to do nas należy to, aby zapewnić im względne bezpieczeństwo. Zwłaszcza wtedy, gdy nasza ingerencja w budynek mieszkalny, spowoduje naruszenie ich gniazd.
Jakie ptaki możemy spotkać w miastach?
Do mieszkańców miast, którzy mają swoje gniazda na naszych domach, należą przede wszystkim wróble, kawki oraz jerzyki. Swoje gniazda bardzo chętnie budują pod dachem, we wszelkich szczelinach budynku oraz na stropodachach. Jednak to nie jedyni lokatorzy. Zwłaszcza w starych kamienicach, które posiadają niezagospodarowane strychy, możemy spotkać także nietoperze.
Dopóki nie planujemy żadnych prac remontowych, ptaki nie są przeszkodą do normalnego funkcjonowania mieszkańców budynków. Jednakże w momencie kiedy mamy w planie termomodernizację budynku lub renowację elewacji, sprawy się komplikują. Liczne badania wskazały, że właśnie przez takie remonty, zginęło bardzo wiele ptaków, do czego na dłuższą metę nie wolno dopuszczać. Z tego względu, obecnie przed podjęciem prac musimy posiadać opinię ornitologiczną, którą sporządzają doświadczeni ornitolodzy z Avesnature. Biorąc pod uwagę liczby, każdy budynek to potencjalne miejsce dla różnych gatunków ptaków, dlatego bez takiej ekspertyzy nie możemy rozpocząć prac.
Kiedy wykonać opinię ornitologiczną
Wyróżniamy dwa okresy, kiedy można dokonać ekspertyzy ornitologicznej. Pierwszy okres od 1 września do 31 marca, jeśli prace modernizacyjne mają zostać wykonane w okresie wiosennym. Drugi termin obejmuje okres od 1 kwietnia do 15 października – jeśli modernizacja ma się odbyć w następnym roku, na wiosnę. Wydanie opinii ornitologicznej zajmuje najczęściej kilka dni. Warto więc zaplanować ją wcześniej i dodać do harmonogramu prac, najlepiej na sezon lęgowy, poprzedzający planowane prace na budynku. W ten sposób zyskamy potrzebny czas, na wdrożenie w życie niezbędnych środków i działań, jeśli na naszym budynku zostaną wykryte gniazda.
Komu zlecić wydanie ekspertyzy ornitologicznej
Aby zaoszczędzić swój cenny czas i nie narażać się na odrzucenie niekompletnej, bądź błędnie sporządzonej opinii, najlepiej od razu przekazać sprawę w ręce profesjonalistów. Wieloletnie doświadczenie zarówno w dziedzinie ornitologii, jak i sporządzania tego typu dokumentów, jest niezbędne i takimi właśnie kwalifikacjami może poszczycić się https://avesnature.com.pl/opinia-ornitologiczna-wroclaw/. Korzystając z fachowej opinii ornitologicznej masz pewność, że dokumentacja zostanie sporządzona kompletnie i rzetelnie. Otrzymasz potrzebne wytyczne do tego, aby prace przeprowadzić bez szkody dla środowiska, a w przypadku konieczności naruszenia gniazd, informacje na temat budek lęgowych, które mają zrekompensować powstałe szkody. Wszystko w ustalonych terminach i zawsze na czas. Potrzebujesz opinii ornitologicznej? Postaw na rzetelną i godną zaufania firmę.
O ptaszki miejskie też trzeba dbać! Super pomysł na taki wpis! Nigdy bym na ten pomysł nie wpadła 🙂