Czy domy modułowe na zawsze zastąpią tradycyjne budownictwo?

Czy domy modułowe na zawsze zastąpią tradycyjne budownictwo?

Domy modułowe. Ten, kto choć raz o nich słyszał, ten wie, że stanowią one coraz popularniejszą alternatywę klasycznego budownictwa. I nic w tym dziwnego, skoro budownictwo modułowe charakteryzuje się przede wszystkim szybkością realizacji każdego projektu.

Budownictwo tradycyjne wymaga czasu i cierpliwości

Wybudowanie domu od fundamentów metodą tradycyjną wymaga dużej ilości czasu. Czas ten jest uzależniony nie tylko od tempa wykonywanej pracy architektów, murarzy czy dekarzy. Istotna jest także szybkość schnięcia użytych materiałów i panujące warunki atmosferyczne.

Po wymurowaniu fundamentów, ścian stropów oraz dachu, należy przeczekać do momentu aż odparuje z nich wilgoć. W zależności od miesiąca budowy i pogody czas ten może zostać wydłużony nawet do roku czasu. Dopiero po tak długim czasie możliwe jest wznowienie prac i ułożenie instalacji elektrycznej, grzewczej, hydraulicznej i ostateczne wykończenie wnętrza domu i jego ocieplenie. Zanim więc będziemy mogli zamieszkać w takim domu upłynie sporo czasu. W zależności od wykonawców czas ten może wynieść nawet 2-3 lata.

Domy modułowe jako szybsza alternatywa dla niecierpliwych

Domy modułowe otwierają zupełnie nowe i lepsze możliwości w branży budownictwa. Stanowią one nowoczesne rozwiązanie architektoniczne, które pozwala na znacznie szybsze wybudowanie domu. Budynki stawiane w taki sposób powstają z gotowych, wcześniej przygotowanych prefabrykatów przestrzennych. Wszystkie elementy zostają wyprodukowane w fabryce w kilka lub kilkanaście tygodni – czas ten jest uzależniony od wielkości danego domu. Po tym czasie gotowe prefabrykaty zostają przewiezione na plac budowy, na którym wyprodukowane moduły zostają błyskawicznie złożone przez fachowców. Złożenie domu z takich gotowych elementów nie trwa długo, czas ten może zająć nawet kilka dni i nie jest on uzależniony od pogody.

Jeżeli chodzi o wykończenie domu wybudowanego w ten sposób, albo wstawianie okien lub drzwi to proces ten można uznać za ukończony już na etapie wyjazdu prefabrykatów z fabryki. Na linii produkcyjnej takie domy modułowe zostają wyposażone w okna i drzwi. Jeżeli chodzi o ściany to już na etapie składania domu są one gładkie i gotowe do malowania bądź tapetowania – podobnie jak elewacja budynku. Wszystko to znacząco przyspiesza czas oczekiwania na wprowadzenie się do domu.

Nowoczesne budownictwo staje się bardziej ekologiczne

Domy modułowe posiadają wiele zalet. O części z nich już pisaliśmy – jeśli jednak to wciąż dla Ciebie mało, to więcej informacji znajdziesz na stronie: https://loftowedomy.pl/. Za stawianiem domów w takim stylu przemawia także ich ekologiczność. Do budowy takich domów coraz częściej wykorzystuje się ekologiczne materiały, które nie szkodzą środowisku naszej planety. Dzięki wielu nowoczesnym rozwiązaniom technologicznym domy modułowe mogą być także energooszczędne!

Czy zatem takie modułowe budownictwo odmieni całą branżę budowlaną i wyeliminuje jego tradycyjną wersję? Odpowiedź ta jest zależna od naszych wyborów, dlatego nie możemy wykluczyć takiej opcji. Zanim jednak tak się stanie minie jeszcze wiele, długich lat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *