Szafki uczniowskie poprawią zdrowie dzieci?

Szafki uczniowskie poprawią zdrowie dzieci?

Główny Inspektor Sanitarny podaje, że prawie połowa dzieci w wieku szkolnym nosi na swoich plecach zbyt duże ciężary. Zgodnie z obliczeniami specjalistów, waga plecaka nie powinna przekraczać 10-15 procent masy ciała dziecka. Często zdarza się jednak, że plecaki są cięższe. Wynika to z faktu, że do wielu przedmiotów potrzeba zeszytu, zeszytu ćwiczeń i podręcznika. Gdy taki zestaw pomnoży się przez liczbę przedmiotów, przestaje dziwić fakt, że plecaki są tak wypełnione.

Co zrobić z ciężkimi plecakami?

Do tej pory zorganizowano wiele kampanii społecznych, których celem było nagłośnienie tego problemu. Jedną z nich była akcja “Lekki Tornister”, która swoim zasięgiem objęła ponad 700 szkół na terenie całej Polski. Chociaż wielu rodziców, a nawet nauczycieli, przyznaje, że liczbę niezbędnych książek można ograniczyć, nadal nie zrobiono wyraźnego, ogarniającego swoim zasięgiem wszystkie szkoły, kroku, który miałby spowodować większą zmianę.
Do alternatyw dla podręczników można zaliczyć tablety, czytniki elektroniczne i komputery. Takie urządzenia to jednak spory wydatek, a rozwiązanie przyjęło się tylko w pojedynczych szkołach. Jest jednak sposób, dużo mniej kosztowny i dużo prostszy, który mógłby skutecznie zmienić sytuację. Mowa o szafkach uczniowskich.

Szafki uczniowskie rozprawią się z ciężarami na plecach dzieci

Szafki takie znamy głównie z amerykańskich filmów. Zarówno młodsze, jak i starsze dzieci swoje książki oraz drobiazgi zostawiają w zamykanych na klucz lub na szyfr szafkach ustawionych wzdłuż ścian korytarza. Nie trudno zauważyć, że takie rozwiązanie jest dużo tańsze i funkcjonalne niż tablety. Po pierwsze, szafka służyć może wielu “pokoleniom” uczniów. Nie będzie przesadą przypuszczanie, że używanie tabletów wiązałoby się z kosztami ewentualnej naprawy lub wymiany sprzętu. W przypadku szafek uczniowskich koszty naprawy lub konserwacji są nieporównywalnie mniejsze. Po drugie, koszt wyposażenia szkół w takie rozwiązania to jednorazowa inwestycja, która tylko pozornie zajmuje dużo przestrzeni. W rzeczywistości zwężenie korytarza po obydwu stronach, wynikające z ustawienia szafek, w większości szkół będzie prawie niezauważalne. Po trzecie i najważniejsze, przechowywanie książek w szafkach raz na zawsze rozwiązałoby palący problem zbyt ciężkich plecaków, zmniejszyłoby narażenie dzieci szkolnych na wady postawy i sprawiłoby, że codzienne uczęszczanie do szkoły byłoby dużo bardziej komfortowe.

Jakie rozwiązania dostępne są na rynku?

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele szafek uczniowskich, które charakteryzują się różnym kolorem i pojemnością. Niektórzy producenci oferują również możliwość naniesienia na szafki nadruków. Różnokolorowe, jednopiętrowe rzędy szafek to element, który doskonale sprawdziłby się w przestrzeniach , w których uczą się młodsze dzieci. Dla tych starszych idealnym rozwiązaniem będą szafki piętrowe.

Szafki uczniowskie stworzone są z materiałów, które łatwo się czyści. Skutecznie chronią rzeczy osobiste w siłowniach czy innych placówkach sportowych czy w miejscach pracy. Wszystko świadczy więc o tym, że takie rozwiązanie doskonale sprawdziłoby się również w polskich szkołach. Przedmioty umieszczone w szafce chronione byłyby przed kradzieżą. Szafki pomieścić mogą książki, plecaki czy strój sportowy. Sprawdziłyby się nie tylko na szkolnych korytarzach, ale również w przebieralniach, w których dzieci zostawiają swoje ubrania w trakcie zajęć z wychowania fizycznego. Niektóre, oferowane przez producentów szafki, wyposażone są również w dodatkowe ławeczki, co sprawia, że przebieranie się zachodzi sprawniej i w bardziej komfortowych warunkach.

Szafki uczniowskie to rozwiązanie, które w naszym kraju stosowane jest na niewielką skalę. Na szczęście coraz więcej szkół zauważa, jaką wygodę niesie to rozwiązanie. Inwestycja ma charakter jednorazowy, więc pozostaje mieć nadzieję, że coraz więcej szkół zauważy, jak to proste rozwiązanie może rozwiązać problem ciężkich plecaków. Oferowane przez producentów szafki uczniowskie są dostępne w różnych cenach i w różnej wielkości, więc niezależnie od rozmiaru szkoły, możliwe jest dopasowanie odpowiednich gabarytów szafki.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Gaudia, świetne szafki uczniowskie znajdziesz na https://www.wyposazeniegaudia.pl/cat/meble-szkolne-szafki-szkolne/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *