Okna dachowe- charakterystyka

Okna dachowe- charakterystyka

Dobrze oświetlone poddasze

Okna dachowe, inaczej połaciowe spotykane są najczęściej w budynkach, które posiadają poddasze przeznaczone do użytku. Umieszcza się je w połaci dachu, aby oświetlić pomieszczenie. Okna te najczęściej charakteryzują się możliwością obrotu wokół poziomej osi, która przechodzi przez ich środek. Dostępne są w wielu wymiarach. Przy wyborze należy też kierować się sposobem ich otwierania, parametrami cieplnymi, rodzajem szyb czy wyposażeniem dodatkowym; takim jak np. rolety. Warto również uwzględnić do jakiego typu pomieszczenia będą one przeznaczone, np. do wnętrz takich jak łazienki, czy kuchnie najlepiej pasują okna o specjalnym przeznaczeniu do pomieszczeń o wyższej wilgotności powietrza.

Energooszczędne i wytrzymałe okna połaciowe

Częstym problem towarzyszącym oknom połaciowym jest za wysoka temperatura panująca w pomieszczeniu na poddaszu. Ważne jest, żeby okna były energooszczędne i wytrzymałe. Bardzo istotny jest też sposób w jaki są one instalowane. Ciepły montaż niewątpliwie wpływa na komfort termiczny na poddaszu. Pozwala on na wyeliminowanie mostków termicznych, dzięki czemu temperatura na powierzchni wewnętrznej okien jest o ok 3 stopnie wyższa, co ogranicza straty energii i powoduje, że szyby nie parują. Przy montażu niewątpliwie bardzo ważne jest zapobieganie przeciekaniu i uszkodzeniu dachu. W tym celu warto użyć specjalne kołnierze uszczelniające, które w trwały sposób, szczelnie łączą okna z pokryciem dachy i zabezpieczają wnętrza przed śniegiem, wiatrem i deszczem.

Nowoczesne okna dachowe

W dzisiejszych czasach, kiedy technika idzie do przodu na rynku dostępne są również coraz bardziej nowoczesne okna dachowe. Warto zwrócić uwagę na elektryczne solarne okna połaciowe VELUX. Przewody niezbędne do ich prawidłowego działania, można zamontować w czasie ostatniego etapu prac. Okna te są też bardzo estetyczne, dzięki czemu po zamknięciu nie widać, żadnych mechanizmów. Solarny panel, jest odpowiedzialny za gromadzenie energii, która wystarcza na mniej więcej 300 cykli otwierania i zamykania. Przy pomocy specjalnego panu można nimi sterować z każdego miejsca w mieszkaniu. Dzięki niemu można również zaprogramować zamykanie rolet, gdy się ściemnia i odsłanianie, kiedy wstaje dzień, albo otwieranie okna o danej porze. Solarne okna posiadają też czujnik, który zamyka je, gdy zaczyna padać deszcz, albo śnieg.

Dla zwiększenia komfortu zarówno okna połaciowe elektryczne, jak i te tradycyjne można wyposażyć w dostępne na rynku akcesoria. Do najpopularniejszych należą wszelkiego rodzaju rolety, żaluzje, wewnętrzne i zewnętrzne, markizy (chronią one poddasze przed nadmiernym nagrzaniem) i inne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *