Sprzątanie domu – jak zrobić to szybko i efektywnie

Sprzątanie domu – jak zrobić to szybko i efektywnie

Sprzątanie domu to dla większości z nas przykry obowiązek, który zazwyczaj wykonujemy bez większego zaangażowania. Nie chcemy spędzać na porządkach zbyt wiele czasu i poświęcać tej czynności za dużo pracy i energii. Jednak dobra organizacja, konkretny plan działania i zastosowanie kilku skutecznych trików potrafią znacznie to zadanie ułatwić. Zaoszczędzony czas można wówczas przeznaczyć na odpoczynek i relaks.

Sprzątanie domu – plan i organizacja

Podstawą efektywności jest dobry plan. Można wykorzystać metodę sprzątania od góry do dołu, która polega na czyszczeniu w pierwszej kolejności powierzchni znajdujących się najwyżej, kierując się ku dołowi. Ścieramy więc kurz z wiszących półek, szafy, odkurzamy również bibeloty. Na końcu odkurzamy dywany i myjemy podłogę. Ten sposób pozwoli uniknąć brudzenia wyczyszczonych już powierzchni. Warto sprzątać pomieszczeniami, zaczynając od pokoi a kończąc na kuchni lub łazience. Na pomieszczenia czy powierzchnie wymagające gruntownego mycia należy zarezerwować sobie większą ilość czasu – najefektywniejszym sposobem jest tutaj metoda “raz a dobrze”. Sprzątanie mocno zabałaganionych miejsc po trochu, stale odkładając to na później skutkuje wiecznym chaosem. Sporo czasu może zająć porządkowanie szafek z mało używanymi sprzętami, np. kuchennymi. Tutaj sprawdzi się korzystanie z różnego rodzaju pojemników i organizerów. Posegregowane przedmioty w nich przechowywane są łatwo dostępne i uporządkowane.

Sprzątanie domu – systematyczność

Ważnym elementem czystego, zorganizowanego domu jest systematyczność w porządkowaniu. Odkładanie rzeczy na miejsce, sprzątanie na bieżąco mniejszych powierzchni czy porządkowanie miejsca pracy od razu po jej wykonaniu pozwolą uniknąć dużego bałaganu. Przekładanie porządkowania przestrzeni na jeden dzień tygodnia, może skończyć się chaosem i ogromną ilością czasu przeznaczoną na gruntowne sprzątanie domu – systematyczna, codzienna praca zajmie dosłownie chwilę, a jej efekty są nieocenione. Równie duże znaczenie ma odkładanie rzeczy na miejsce – jest to bardzo ważna zasada, której powinni trzymać się wszyscy domownicy.

Przede wszystkim jednak, sprzątanie domu warto rozpocząć od pozbycia się niepotrzebnych rzeczy. Nienoszone ciuchy, nieużywane sprzęty czy nietrafione prezenty potrafią skutecznie zagracić każdą przestrzeń. Taki gruntowny przegląd posiadanych przedmiotów może znacznie ułatwić cotygodniowe porządki, a odzyskaną przestrzeń mamy szansę przeznaczyć na organizację rzeczy codziennego użytku.

Sprzątanie domu to problem? Zleć sprzątnie profesjonalnej firmie

Przy dzisiejszym tempie życia, stawianiu na rozwój kariery i ogromowi zadań do zrealizowania, coraz mniej czasu mamy na domowe obowiązki. I wcale nie jest to wstyd. Często bowiem musimy wybierać co jest dla nas ważniejsze, i i tak już okrojony czas wolny wolimy przeznaczyć na chwilę z rodziną. W takiej sytuacji dobrze jest powierzyć sprzątanie domu profesjonalnej firmie, która w krótkim czasie sprawi, że dom będzie lśnił. My zaoszczędzimy tak cenny czas, a wykwalifikowani pracownicy zajmą się naszym mieszkaniem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *