Mieszkania na parterze – za i przeciw

Mieszkania na parterze – za i przeciw

Trendy w zakresie popularności różnego rodzaju nieruchomości zmieniają się co kilka sezonów. O ile jeszcze do niedawna mieszkania na parterze cieszyły się coraz mniejszym zainteresowaniem, tak dzisiaj deweloperzy wybierają takie projekty budowanych inwestycji, które zakładają właśnie dużą liczbę takich przestrzeni.

Na osiedlach, które wybudowane zostały dekadę temu, panuje trend, zgodnie z którym mieszkań parterowych nie ma wcale, a na najniższych kondygnacjach deweloper zaplanował raczej przestrzenie handlowo-usługowe bądź parkingi. Wszystko dlatego, że mieszkania na parterze nie były często wybierane przez ostatecznych klientów. To wina stereotypów, które niestety z prawdą mają niewiele wspólnego.

Dzisiaj świadomość przyszłych mieszkańców mieszkań parterowych znacznie się zmieniła. Coraz więcej osób wybiera właśnie takie przestrzenie, które usytuowane są na najniższych kondygnacjach. Wady zamieniono w zalety i trzeba przyznać, że korzystają na tym wszyscy. Przedstawiamy najważniejsze cechy takich nieruchomości, jeśli ktoś nie może zdecydować się na konkretną nieruchomość, z całą pewnością takie zestawienie stanie się pomocne do podjęcia ostatecznej decyzji.

Dlaczego warto wybrać mieszkanie na parterze?

Nie ma wątpliwości, że mieszkania parterowe cieszą się coraz większą popularnością. To dlatego, że dają możliwość w pełni komfortowego użytkowania. Jeśli spojrzymy na nowoczesne budownictwo, wpisując na przykład hasło „apartamenty Lublin”, zobaczymy, że większość deweloperów do mieszkań na najniższych kondygnacjach dodaje kawałek prywatnego ogródka. Ten jest namiastką terenów zielonych, z jakich cieszą się właściciele jednorodzinnych domów.

Własny ogródek w centrum miasta to nie wszystko. Mieszkania parterowe są o wiele bardziej wygodne. Wybierają je seniorzy, którzy doceniają brak konieczności korzystania ze schodów czy przepełnionej windy oraz rodziny z małymi dziećmi. Problem wnoszenia ciężkich zakupów zostaje całkowicie wyeliminowany.

Warto również wspomnieć, że mieszkania na parterze nadal są tańsze i to o kilkanaście procent. Dzięki temu zaoszczędzone środki można przeznaczyć na zakup nieruchomości o większym metrażu.

Wady mieszkań parterowych, które udaje się skutecznie eliminować

Przeciwnicy mieszkań znajdujących się na najniższej kondygnacji twierdzą, że te nie pozwalają na zachowanie pełnej prywatności. Wystarczą jednak grube zasłony czy rolety w oknach, by przechodnie nie zaglądali w okna.

Kolejny powód to fakt, że mieszkania parterowe są chłodniejsze, a zimno dociera przede wszystkim z podłogi. Problem ten może okazać się sporą zaletą, kiedy pod uwagę weźmiemy upalne lato – mieszkanie parterowe stanie się wtedy doskonałym azylem. Należy też wspomnieć, że deweloperzy kładą szczególny nacisk na dobre docieplenie budynku właśnie w tych partiach całej nieruchomości, dzięki czemu problem nadmiernego wychładzania jest teraz sprawnie usuwany.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *