Materiały do naprawy dróg: wiedza podstawowa

Materiały do naprawy dróg: wiedza podstawowa

Materiały do naprawy dróg powinny znaleźć się w asortymencie każdej gminy. Co więcej, osobom prywatnym, tak samo zresztą jak przedsiębiorcom, znajomość elementów do naprawy i konserwacji nawierzchni również może się przydać. Niniejszy artykuł pomoże zdobyć trochę podstawowej wiedzy na ten temat. Zapraszamy!

Ogólna charakterystyka problemu

Tak naprawdę uszkodzenia drogi to bardzo szerokie zagadnienie. Od drobnych pęknięć w warstwie podbudowy po wyrwę wielkości krowy, która niejeden samochód już wysłała na złom. To samo można powiedzieć o przyczynach powstawania takich zjawisk, które nie zawsze są skutkiem źle wykonanej roboty. Osunięcia gruntu, podmycie… Ogólnie rzecz biorąc, wbrew pozorom, dziurawe drogi to często dość skomplikowany problem. Na szczęście nowoczesne materiały oraz techniki naprawy dróg potrafią skutecznie zaradzić niemalże wszystkim uszczerbkom nawierzchni.

Specjalistyczna chemia

W dzisiejszych czasach materiały do naprawy dróg to bardzo precyzyjne kompozycje chemiczne. Śmiało można nawet powiedzieć, że to inżynieria laboratoryjna, która w połączeniu z odpowiednią maszyną oraz fachową realizacją daje najlepsze możliwe rezultaty. Nowoczesne mieszanki mineralno-asfaltowe są wyjątkowo odporne na warunki atmosferyczne oraz wiele niekorzystnych czynników mechanicznych jak chociażby jazda na łańcuchach podczas zimy.

Firma Bitumer na przykład (https://bitumer.pl/) produkuje najwyższej jakości asfalt konfekcjonowany oraz asfalt upłynniony, czyli bitum rozpuszczony w odpowiednich chemikaliach, żeby mógł stanowić znakomite tworzywo gruntujące. Jest to również środek upłynniający do bitumu lub materiał będący warstwa gruntującą kruszywo przed nałożeniem kolejnych elementów nawierzchni.

Poza tym warto pamiętać o istnieniu mas zalewowych na gorąco i na zimno. Służą do wypełniania szczelin, mocowania poszczególnych elementów czy przenoszenia naprężenia. Występują w kilku rodzajach, w zależności od potrzeb, więc można je dobrać pod kątem elastyczności czy konkretnego zastosowania. Ciekawym rozwiązaniem są również taśmy asfaltowe, które są bardzo praktyczne przy naprawie drobniejszych uszczerbków.

Materiały dodatkowe

Wśród materiałów do naprawy dróg można znaleźć nie tylko zaawansowaną chemię, co również dodatki niezbędne podczas renowacji nawierzchni. Farby drogowe na przykład. Wysychają w bardzo krótkim czasie i spełniają wszystkie standardy jakości. Tak samo wszelkiego rodzaju środki do modyfikacji wyrobów asfaltowych jak lateks kationowy lub promotory adhezji. To oczywiście tylko garść materiałów, z których korzystają fachowcy od naprawy dróg. Jak już zaznaczyliśmy na początku, ten temat jest bardzo szeroki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *