Materac kokosowy – czy warto go wybrać ?

Materac kokosowy – czy warto go wybrać ?

Materac kokosowy to jeden z wielu popularnych materaców, dostępnych na rynku zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i internetowych. Popularność sprawia, że coraz więcej osób wybiera ten rodzaj materaca oraz poleca go swoim znajomym i rodzinie. Dlaczego warto zainteresować się akurat tym rodzajem materaca i jakie właściwości posiada materac kokosowy?

Jak sama nazwa wskazuje, materac kokosowy wykonany jest m.in. z maty kokosowej. Warto nadmienić, że materac ten nie jest wykonany całkowicie z kokosa. Mata kokosowa stanowi jedynie jedną z warstw wypełnienia takiego materaca, natomiast pozostałe warstwy to np. pianka elastyczna. W zależności od tego jak sztywny i twardy chcemy mieć materac, możemy wybrać opcję dopasowaną do naszych potrzeb i oczekiwań, w której będzie np. tylko jednak warstwa kokosa lub będzie ich więcej. Jeśli zaopatrzymy się w materac dwustronny, mamy dodatkowo fajna możliwość wyboru stopnia twardości w zależności od tego, którą stronę materaca obrócimy na wierzch.

Z jednej więc strony, może to być twardsza powierzchnia, w której mata kokosowa znajduje się blisko powierzchni zewnętrznej, lub też obracając materac na drugą stronę uzyskamy wówczas powierzchnię bardziej miękką w której dominuje od góry pianka. Można także zakupić wariant w którym obie powierzchnie będą jednakowej twardości bez względu na to z której strony położymy materac.

Jakie właściwości ma materac kokosowy?

Przede wszystkim kokos, a w przypadku materaca włókno ze skorupy orzecha kokosowego, które zostaje poddane sprasowaniu, jest to surowiec naturalny. Docenią go więc osoby cierpiące na alergię. Kolejna właściwością przemawiającą za wyborem materaca kokosowego jest niezwykła cyrkulacja powietrza oraz pochłanianie wilgoci. Jeśli ktoś ma problemy z poceniem się w nocy, to materac kokosowy może okazać się bardzo dobrym wyborem, ewentualnie można także pomyśleć o dodatkowej nakładce na materac z warstwą kokosa, która także będzie posiadać właściwości utwardzające ale dodatkowo ochroni sam materac przed ewentualnymi zabrudzeniami i wnikaniem w głąb wilgoci.

Jeśli materac który nas interesuje posiada dodatkowo pokrowiec łatwo zdejmowany do prania, to jest to strzał w dziesiątkę, ponieważ w razie potrzeby szybko ściągniemy pokrowiec aby go odświeżyć i tym samym nadamy po wypraniu pokrowca, całkowicie odświeżony wygląd i uzyskamy świeży zapach. Wiele osób, które lubią spać na naprawdę twardych powierzchniach i ta, którą oferuje interesujący nas materac nie jest jeszcze wystarczająca, można dodatkowo zastosować pewien trick, który wykorzystują niektóre osoby, chcące dodatkowo utwardzić i usztywnić powierzchnię spania. Można więc dodatkowo dołożyć nakładkę na materac mocno utwardzającą samą powierzchnię. Warto jednak dobrze to przemyśleć i najpierw jeśli jest taka możliwość, sprawdzić takie rozwiązanie osobiście, aby nie okazało się, że przesadziliśmy z twardością powierzchni.

Kolejną właściwością jest to, że materac kokosowy jest niezwykle trwały. Mata kokosowa posiada właściwości utwardzające i usztywniające. Nie jest to jednak materac dla każdego. Wybierany jest najczęściej przez osoby lubiące spać na twardych powierzchniach lub mających problemy z kręgosłupem.

Na co zwracać uwagę podczas wyboru materaca kokosowego?

W wielu sklepach spotkamy się z oznaczaniem stopnia twardości materaców. Dotyczy to także materaca kokosowego. Tak więc stopień twardości podawany jest jako literka H z odpowiednim numerkiem. Ważne jednak aby podczas zakupy i wybierania dla siebie materaca nie skupiać się jedynie na podawanych oznaczeniach typu H 3 czy H 4. Producenci materaców mają też czasem nieco inne skale tych oznaczeń, czasem też nie zawsze stopień twardości materaca oznaczonego np. H4 u jednego producenta czy sprzedawcy, będzie identyczny z twardością H4 w innym materacu, innego producenta w innym sklepie. Oznaczenia te są często raczej dużym uproszczeniem. Trzeba mieć także na uwadze to, że dla jednej osoby np. o wadze 75kg twardość danego materaca będzie wydawała się inna niż ta sama twardość dla osoby ważącej np. 100kg lub więcej. Dlatego warto albo dopytać doradcę w sklepie o wszystkie takie szczegóły, albo jeśli jest taka możliwość, sprawdzić osobiście twardość materaca i wybrać taki, który będzie nam najbardziej odpowiadał. W końcu materac kupujemy na lata i oczekujemy wysokiego komfortu i wygody.

(artykuł sponsorowany)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *