Kosiarka bijakowa boczna – działanie i zastosowanie

Kosiarka bijakowa boczna – działanie i zastosowanie

Kosiarka bijakowa boczna to urządzenie, które można wykorzystywać do koszenia płaskich, pochyłych, dobrze zachowanych, jak i zaniedbanych terenów zielonych, porośniętych chwastami i innymi roślinami o strukturze twardszej niż trawa. Z tego względu maszyny te znajdują zastosowanie w firmach zajmujących się dbaniem o zieleń miejską, rolnictwie, drogownictwie oraz wielu innych branżach, w których tradycyjne kosiarki są niewystarczalne. Czym charakteryzują się kosiarki bijakowe boczne?

Jakie zalety posiada kosiarka bijakowa boczna?

Kosiarka bijakowa przeznaczona jest do pracy z ciągnikiem rolniczym, który napędza wirnik urządzenia za pomocą wałka napędowego. W zależności od modelu, kosiarka może być zamontowana z przodu lub tyłu ciągnika, który posiada odpowiednią moc oraz wagę do typu urządzenia. Sterowanie modułem tnącym zawieszonym na ruchomych ramionach odbywa się hydraulicznie. Ruchome ramiona to rozwiązanie, które pozwala na pracę kosiarki nawet w najtrudniejszych warunkach, np. wykaszanie stromych skarp, obrzeży i wnętrza rowów, brzegów rzek, stawów i jezior.  Kolejną zaletą jest fakt, że urządzenia posiadają właściwości mulczera, który doskonale rozdrabnia koszone rośliny lub ich pozostałości. Dzięki temu resztki nie zasklepiają gleby, lecz ulegają rozkładowi i stają się naturalnym nawozem. Mulczowanie może odbywać się na powierzchniach o kącie pochylenia wynoszącym od 90° do -60°.

Jak działa kosiarka bijakowa boczna?

Kosiarka bijakowa boczna działa dość prosto, ponieważ tnące noże bijakowe są osadzone na całej szerokości wirnika. Wirnik został elektronicznie wyważony, z opatentowanym rozmieszczeniem bijaków, dzięki czemu naprężenia zginające zostały zredukowane do minimum. Ponadto taka technologia zapewnia cichą pracę oraz wydłuża czas eksploatacji urządzenia. Sekret działania tkwi w młotkach bijakowych, które są rozmieszczone na całej szerokości wirnika i w razie zbyt dużego oporu (np. gruby konar, głaz, itd.), odginają się, chroniąc urządzenie przed uszkodzeniem. Napęd wału kosiarki, na którym znajdują się młoteczki i noże, przenoszony jest z wałka napędowego za pomocą pasów o wysokiej wytrzymałości. Dzięki temu siła szarpnięć podczas włączenia, jak i w trakcie pracy kosiarki zostaje zredukowana. Mechanizm równoległoboczny kosiarki bijakowej znajduje się na stalowej ramie, która podczas koszenia jest podnoszona i opuszczana , co wpływa na komfort pracy. W zależności od modelu, kosiarka bijakowa boczna posiada szerokość roboczą, która mieści się w przedziałach od 150 – 200 cm, 170 – 220 cm i 200 – 280 cm.

Kosiarka bijakowa boczna to niezastąpione urządzenie, które pozwala wykonywać koszenie zarówno płaskich, jak i pochyłych powierzchni. Do wiodących producentów należy firma firmę Tehnos, która w ofercie posiada również inne maszyny rolnicze. Wszystkie urządzenia posiadają certyfikaty jakości i bezpieczeństwa, spełniające najwyższe normy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *