Karaluchy i pluskwy – jak pozbyć się nieproszonych gości?

Karaluchy i pluskwy – jak pozbyć się nieproszonych gości?

Obecność insektów takich jak karaluchy czy pluskwy w domu to nic przyjemnego. Niestety, często zadomawiają się one w mieszkaniach, biurach, magazynach czy halach. Zwykle są niewielkich rozmiarów, ale powodują duże szkody i mogą nawet przenosić niebezpieczne choroby. Dlatego gdy tylko zauważysz, że się pojawiły, musisz jak najszybciej zacząć działać, aby pozbyć się problemu. Jakie metody są najlepsze? Sprawdź koniecznie.

Co świadczy o obecności karaluchów i pluskiew w domu czy innym miejscu?

Zanim dowiesz się, jakie produkty na karaluchy i pluskwy są najlepsze, warto napisać kilka słów o tym, po czym możesz rozpoznać, że karaluchy lub pluskwy są w Twoim otoczeniu. W przypadku tych pierwszych zaniepokoić powinien przede wszystkim pył w postaci czarnych odchodów, który przypomina nieco fusy kawy. Inną oznaką mogą być ślady po ich wylinkach. Pamiętaj również, że karaluchy są aktywne przede wszystkim nocą. Gdy dostrzeżesz je za dnia, może to znaczyć, że inwazja jest już poważna i czym prędzej powinieneś zacząć działać.

Pluskwy, podobnie jak karaluchy, żerują głównie nocą. Za dnia najpewniej ich nie zobaczysz, ponieważ ukrywają się w rozmaitych miejscach takich jak m.in. zgięcia materacy, tapicerka czy szczeliny podłóg i mebli. O ich obecności mogą świadczyć ugryzienia na ciele, których układ jest dość charakterystyczny. Najczęściej bowiem są to 2-3 ugryzienia niedaleko siebie, układające się w trójkąt lub prostą linię. Choć oczywiście to nie wszystkie możliwe sygnały. Jeśli pluskwy opanowały Twoje mieszkanie, możesz dostrzec również niewielkie wylinki, plamki krwi w okolicach łóżka czy ciemnobrązowe odchody pluskiew.

Jak skutecznie pozbyć się karaluchów i pluskiew?

Na początku można wypróbować domowe sposoby na karaluchy, choć podkreślamy, że one sprawdzają się tylko przy mniejszych grupach insektów. Zacznij od solidnego posprzątania całego domu. Gdy karaluchy nie będą miały pożywienia, zniechęcą się do przebywania w Twojej kuchni. Warto również rozłożyć fusy po kawie w wysokich naczyniach, z których niechciani goście nie będą mogli się wydostać. Skuteczne bywa również piwo – wystarczy, że nasączysz nim ręczniki i ścierki, a następnie rozłożysz je w strategicznych punktach. Alkohol przyciągnie większość karaluchów i je odurzy – insekty padną, nie zdążą się schować w swoich kryjówkach. Pamiętaj, aby później te materiały wraz ze złapanymi karaluchami spalić (ewentualnie zalać wrzątkiem).

W przypadku gdy domowe sposoby na karaluchy zawodzą, jedynym sensownym rozwiązaniem jest dezynsekcja. Powinieneś się na nią zdecydować również w przypadku wykrycia pluskiew. Do tego oczywiście konieczne jest wypranie pościeli, koców i narzut. Dokładnie wysprzątaj i zabezpiecz także kryjówki pluskiew np. szczeliny lub dziury w ścianach. Oprócz tego możesz zastosować rośliny i zioła, które je odstraszą, np. ocet, kolendra czy eukaliptus.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *