Dlaczego peklujemy mięso?

Dlaczego peklujemy mięso?

Peklowanie mięsa to sztuka, która przenika kuchnie różnych kultur od wieków. Metoda ta nie tylko przedłuża trwałość mięsa, ale także nadaje mu niepowtarzalny smak i aromat. Szczególnie popularne staje się podczas świątecznych przygotowań, gdzie peklowane szynki czy inne kawałki mięsa zdobią świąteczne stoły.

Peklowanie na mokro – kunszt i aromat

Peklowanie na mokro to proces, w którym mięso zanurza się w roztworze soli, saletry, cukru oraz aromatycznych przypraw. Liść laurowy, kolendra, goździki czy rozmaryn to tylko niektóre z przypraw używanych do tego celu. Oprócz nadania specyficznego smaku, te zioła zawierają także substancje bakteriostatyczne, które hamują rozwój mikroorganizmów gnilnych. Ten proces trwa od kilku do kilkunastu dni, w zależności od rodzaju mięsa. Szynka wieprzowa, golonka czy ozory to klasyki peklowania na mokro, zazwyczaj gotowane przed podaniem.

Odmianą peklowania na mokro jest peklowanie nastrzykowe, gdzie roztwór solanki wprowadza się do głębszych warstw mięsa za pomocą strzykawki lub specjalnych urządzeń wieloigłowych, które znajdziesz na stronie https://art-win.pl/47-wedzenie.

Peklowanie na sucho – intensywność i dojrzałość

Peklowanie na sucho to inny wymiar tego procesu. Polega na wcieraniu w mięso mieszanki soli, cukru, saletry i przypraw. Ciekawym elementem tego sposobu jest także prażenie soli na suchej patelni, co dodaje intensywności smaku. Mięso jest następnie układane ciasno w kamiennym garnku, przykrywane talerzem, obciążane, i kolejno przechowywane w chłodnym miejscu. Proces ten trwa zazwyczaj od 5 do 20 dni. Mięso peklowane na sucho jest często wykorzystywane do dojrzewania, wędzenia lub gotowania w wywarze z jarzyn i korzeni.

Czy peklowanie mięsa jest zdrowe?

Chociaż peklowane mięso jest smaczne, warto zwrócić uwagę na aspekty zdrowotne związane z tą praktyką. Saletra używana do peklowania to azotyn sodu lub azotyn potasu. Podczas obróbki termicznej mięsa peklowanego, azotyny reagują z aminokwasami, tworząc nitrozoaminy o potencjalnie rakotwórczych właściwościach. Z tego powodu eksperci z dziedziny zdrowia zalecają ograniczenie spożycia peklowanego mięsa poddanego długotrwałym grillowaniu, smażeniu, pieczeniu lub gotowaniu.

Peklowanie mięsa to jednak sztuka, która łączy w sobie tradycję, smak i praktyczność. Z umiarem i świadomością zdrowotną możemy cieszyć się smakiem wyjątkowego, peklowanego mięsa podczas świąt oraz innych uroczystych okazji. Teraz już także wiesz, jak samodzielnie przygotować peklowane mięso.  

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *