Jak wybrać agregat do domowego użytku?

Jak wybrać agregat do domowego użytku?

Ustalenie celu, do którego ma służyć agregat domowy

Pralka,lodówka,telewizor,komputer-to  sprzęty elektryczne, których każdy z nas używa na co dzień, a funkcje,jakie spełniają ułatwiają nam życie.Każde z tych urządzeń,aby działało potrzebuje źródła energii elektrycznej.W domach korzystamy ze stałego dostępu do prądy.Ale co,jeśli zostaniemy od tego dostępu odcięci?Przyczyną tego zazwyczaj  bywają awarie sieci spowodowane zjawiskami atmosferycznymi albo zwykłe prace serwisowe wykonywane przez elektryków.W jednym i drugim przypadku przerwa w dostawie prądu trwa zazwyczaj kilka może kilkanaście godzin.Ale zdarzyć się może i tak,że zostaniemy pozbawieni prądu na dłużej-nawet i kilkanaście dni.

Żyjemy w czasach,gdzie życie codzienne  bez prądu na dłuższą metę byłoby dla nas uciążliwe a mało kto poradziłby sobie w takiej sytuacji.Tak,jesteśmy uzależnieni od sprzętów elektrycznych,ale mamy XXI wiek a technologia jest na tyle rozwinięta,abyśmy mogli radzić sobie w sytuacjach “bez wyjścia”.Tak o to w momencie,kiedy zostajemy odcięci od stałego źródła prądu zbawienny dla nas okazać się może agregat prądotwórczy.

Agregat prądotwórczy inaczej generator prądotwórczy to urządzenie elektroenergetyczne będące samodzielnym źródłem prądu.Przeglądając strony internetowe możemy znaleźć szeroki wybór urządzeń tego typu.Jeżeli planujemy zakup takie sprzętu,musimy najpierw ustalić, w jakim celu będzie on nam służył.

Do domowego użytku wybieramy zazwyczaj agregat jednofazowy ,podtrzymujący pracę sprzętu AGD, RTV czy komputerów i oświetlenia, a więc tych urządzeń ,które pracują pod napięciem sieciowym i potrzebują mniejszego napięcia.Skupić powinniśmy się tutaj na maszynach typowo do zasilania awaryjnego.

Rodzaje agregatów – co warto wiedzieć

Głównym kryterium podziału agregatów prądotwórczych jest ich fazowość i ze względu na nią sprzęty dzielimy na jedno- i trójfazowe. Te pierwsze zasilają większość urządzeń domowych takich jak lodówka,zamrażarka,komputer,telewizor czy też oświetlenie i ogrzewanie elektryczne. Są to wszystkie sprzęty,które mogą być  podłączone do domowej sieci elektrycznej.

Agregaty prądotwórcze jednofazowe mogą mieć  naprawdę bardzo atrakcyjną cenę,ale za to pracują krótko.Sprawdzą się podczas chwilowej przerwie w dostawie prądu.

A co jeśli jesteśmy odcięci od prądu na dłużej?W takiej sytuacji lepszym rozwiązaniem będzie użycie generatora prądotwórczego trójfazowego.Sprawdza się on również w przypadku, gdy w gospodarstwie domowym posiadamy odbiory trójfazowe, takie jak: pompa wody pieca grzewczego lub innego rodzaju urządzenia trójfazowe.Możemy nimi zasilić zarówno jednofazowe jak i trójfazowe odbiory.Gdy nie jesteśmy pewnie,czy będziemy korzystać z narzędzi jednofazowych lub trójfazowych kupno generatora prądotwórczego trójfazowego będzie uniwersalnym wyborem.

Agregaty prądotwórcze możemy również podzielić ze względu na to,w jaki sposób i czym są zasilane.Jedne pobierają energię ze specjalnych akumulatorów, inne zaś  zasilane są paliwami, np. benzyną, ropą bądź gazem.

Te pierwsze są bardzo tanie, poręczne i bezpieczne, można je stosować we wnętrzach – niestety odznaczając się również bardzo niskimi osiągami. Agregaty na paliwa dostarczają dużo więcej energii, można nimi zasilić wiele urządzeń – są jednak głośne, a przy pracy generują spaliny, należy je więc trzymać poza zamkniętymi pomieszczeniami.

Ile urządzeń można podłączyć do generatora?

Przy użyciu generatora prądotwórczego musimy zawsze pamiętać o tym,że jego moc powinna być większa niż łączna moc urządzeń, które zostaną do niego podłączone.Ważna jest moc znamionowa (a nie maksymalna), szczególnie gdy zasilane mają być urządzenia z silnikami indukcyjnymi wymagającymi sporo prądu, np. pompy czy hydrofory.Na przykład w przypadku elektronarzędzi i urządzeń budowlanych moc generatora powinna być około 1,2 razy większa niż ich moc.

Zanim więc podłączymy coś do agregatu, musimy sprawdzić jego moc.

W przypadku ustalenia mocy agregatu prądotwórczego do domu ,musimy zsumować moc wszystkich domowych odbiorników prądu – powinna ona wynosić 70-80% mocy agregatora.

W praktyce wygląda to tak, że do poboru mocy każdego z urządzeń dodaje się 1,2 kW i wszystko sumuje. Pamiętajmy, że moc powinna mieć 20-30-procentowy zapas. W przeciwnym przypadku pobór mocy może okazać się za duży i będziemy musieli odłączyć kilka urządzeń. 60% mocy agregatu mogą mieć podłączane do niego urządzenia trójfazowe.Do trójfazowego agregatu prądotwórczego można podłączyć również urządzenia jednofazowe, jednak pobierają one moc nie większą niż 3,48 kW. Lepiej jednak nie podłączać jednocześnie do trójfazowego generatora urządzeń jedno- i trójfazowych.

Jak używać agregatu w domu? Podstawowe zasady

Agregaty prądotwórcze do domowego  użytku mogą nam służyć przez okres wielu lat,ale tylko wtedy jeśli je prawidłowo używamy i konserwujemy.Sposób w jaki powinniśmy to robić i zalecenia producenta zawsze zawarte są w instrukcji obsługi każdego sprzętu.Jest jednak kilka podstawowych zasad,o których powinniśmy pamiętać:

prawidłowy dobór agregatu oraz prawidłowe podłączanie odbiorników – określamy  moc czynną agregatu, która powinna być większa od zsumowanej mocy odbiorników,będących  do niego jednocześnie podłączonych i powiększona o wartość mocy potrzebnej w momencie uruchamiania odbiorników.

sprawdzenie stanu odbiorników – przed podłączeniem odbiorników do agregatu należy sprawdzić czy są sprawne;

kontrola poziomu oleju-sprawdzanie poziomu oleju jest zalecane przed każdym uruchomieniem agregatu.Jeśli zajdzie taka konieczność, należy uzupełnić zbiornik do górnej krawędzi szyjki wlewu. W każdej instrukcji obsługi znajduje się informacja o zalecanym oleju do danego typu silnika;

wymiana oleju -od czystości oleju zależy prawidłowe działanie silnika.Od czystości oleju zależy prawidłowe działanie silnika;

kontrola poziomu paliwa -poziom paliwa w urządzeniu nie może być niższy od poziomu minimalnego.Warto także pamiętać o tym, by nie pozostawiać paliwa w zbiorniku, ponieważ pozostawione na dłużej niż miesiąc traci właściwości, a w zbiorniku powstaje osad, który następnie trafia do gaźnika i zatyka jego dysze. Dysze natomiast są wrażliwe na najmniejsze cząsteczki osadu i zatkane, uniemożliwiają uruchomienie silnika. Można zapobiegać tym skutkom nie przetrzymując paliwa w zbiorniku oraz dzięki regularnej wymianie filtra;

kontrola filtra powietrza -powinien być systematycznie czyszczony i wymieniany przynajmniej raz w roku; systematyczna konserwacja -zalecana przez producenta we wskazanych terminach.

Pamiętajmy również, że podłączenie agregatów prądotwórczych do instalacji budynku musi być wykonanie przez uprawnionego elektryka zgodnie z przepisami dotyczącymi zasilania rezerwowego i podłączenia do sieci energetycznej. Niewłaściwe podłączenie generatora do instalacji elektrycznej budynku może spowodować zwrotne przepięcie z siecią, którego skutki są niebezpieczne dla zdrowia i życia.

Wypożyczalnia agregatów prądotwórczych Penta

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *