Jak działa piekarnik parowy?

Jak działa piekarnik parowy?

Para wodna jest najzdrowszym źródłem obróbki termicznej. Zapewnia ona nie tylko wysoką wartość składników odżywczych w przygotowywanych posiłkach, lecz także ma właściwości bakteriobójcze, co sprawia, że samo gotowanie i pieczenie odbywa się w bardziej higienicznych warunkach.

Para wodna w kuchni

O prozdrowotnych właściwościach pary wodnej wiedzieli już starożytni. Dość szybko uświadomiono sobie, że gotowane w ten sposób posiłki lepiej się trawi, skuteczniej przyswaja, a same w sobie są one bogatsze o poziom składników odżywczych. Para wodna jest bowiem uważana za tę metodę obróbki, podczas której traci się najmniej witamin i minerałów z przygotowywanych produktów. Nie bez powodu szczególnie osobom chorym i zmagającym się z poważnymi dolegliwościami różnego typu serwuje się przede wszystkim warzywa, mięso i ryby przygotowywane na parze. Dzisiaj za pomocą specjalnych parowarów można w ten sposób ugotować również kasze, kluski, a nawet przygotować zupę. Pewną nowością są natomiast piekarniki parowe, które wykorzystują funkcję pary podczas pieczenia.

Piekarnik parowy – jakie są jego zalety?

Piekarnik parowy to urządzenie, które wykorzystuje funkcje pary wodnej do pieczenia produktów, a nie ich gotowania. Wbrew powszechnemu przekonaniu uruchomienie pary wodnej w trakcie obróbki termicznej w piekarniku może bardzo wiele zmienić w jakości przygotowywanych produktów. Na Znamy się od kuchni można znaleźć wiele przepisów z wykorzystaniem piekarnika parowego.

W przypadku piekarników parowych używa się funkcji grzewczych, takich jak grzałka górna i dolna oraz grill. Stosowanie pary wodnej podczas pieczenia sprzyja uzyskaniu przez mięso lub ryby idealnego poziomu chrupkości i soczystości jednocześnie. Mięso jednocześnie się grilluje, a para wodna je nawilża i sprawia, że w środku nie jest ono wysuszone, a wypełnione idealnym aromatem i sokami, które jeszcze ulepszają przygotowane danie.

Piekarnik parowy to także rozwiązanie, które pozwala zrezygnować ze stosowania tłuszczu. Pieczenie potraw jest równie efektywne bez użycia oleju, oliwy, smalcu czy innych, nie zawsze sprzyjających organizmowi człowieka tłuszczów.

Piekarnik parowy sprawdza się także idealnie podczas pieczenia pieczywa. O ile oczywiście przygotowanie bułek i chleba w tradycyjnym piekarniku jest możliwe, o tyle to właśnie para wodna wnikająca w głąb ciasta sprawia, że jest ono optymalnie wilgotne, a przez to bardziej pulchne. W efekcie samo wyrastanie ciasta przebiega sprawniej, pieczywo na zewnątrz jest idealnie chrupkie, ale w środku zachowuje optymalną wilgotność.

Klucz do higieny

O bakteriobójczych właściwościach pary wodnej nikogo nie trzeba przekonywać. Przy odpowiednim stężeniu jest ona niejednokrotnie bardziej efektywna niż niejeden detergent. Temperatura wrzenia jest czynnikiem bakteriobójczym. Nie bez powodu wykorzystuje się ją w myjkach parowych, a także w parownicach, które mają nie tylko prasować ubrania, ale także zabijać bytujące w nich drobnoustroje. W przypadku piekarnika parowego jest podobnie. Czyszczenie parą to właściwie już standardowa funkcja w tego typu urządzeniach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *