Instalacje fotowoltaiczne i program Mój Prąd

Instalacje fotowoltaiczne i program Mój Prąd

Program „Mój Prąd” – czym on jest?

Program „Mój Prąd” jest uzupełnieniem programu „Czyste Powietrze”. Oba mają na celu zachęcenie Polaków do zamontowania instalacji fotowoltaicznych i zaprzestania korzystania z węgla jako opału. Niestety jesteśmy w czołówce europejskich krajów, które mają największy kłopot z zanieczyszczonym powietrzem. Na ratunek przyszedł program „Mój Prąd”, który z pewnością w dużym stopniu rozwiąże ten problem.

Można powiedzieć, że instalacje fotowoltaiczne są w modzie. Polacy są nimi niezmiernie zainteresowani i jako naród wciąż wykazujemy duże zapotrzebowanie na fotowoltaikę. Ze względu na to, druga tura programu „Mój Prąd” będzie trwała dłużej niż początkowo zakładano i zostanie zasilona o 100 mln złotych, ponieważ miliard, który był przeznaczony na ten cel, już się wyczerpał. Wnioski o dofinansowanie są przyjmowane online do 18 grudnia tego roku, a dotacja sięga kwoty 5 000 złotych.

Instalacje fotowoltaiczne pomagają ograniczyć koszty cyklicznych rachunków i odnawiać środowisko naturalne. Ponadto, dzięki nim redukujemy wytwarzanie dwutlenku węgla o ok. 1 000 000 kg w ciągu roku!

Kto może skorzystać z programu „Mój Prąd”?

Ten program jest wsparciem dla osób fizycznych, które potrzebują energii tylko na własne potrzeby. By z niego skorzystać należy mieć podpisaną umowę z OSD (czyli operatorem systemu dystrybucyjnego) lub z zakładem energetycznym. Program „Mój Prąd” także przewiduje dofinansowanie dla posiadaczy gotowych instalacji, gdy się chce rozbudować instalację fotowoltaiczną oraz jeżeli ktoś założył u siebie taką instalację i poniósł tego koszty (jeśli odbyło się to po 23 lipca 2019).

Złożenie wniosku online

By tego dokonać, trzeba być posiadaczem e-dowodu lub profilu zaufanego. Wszystko odbywa się za pośrednictwem strony internetowej mojprad.gov.pl.

Należy dołączyć do wniosku dokumenty:

  • kopię faktury potwierdzenia dostawy oraz zamontowania instalacji fotowoltaicznej z wyraźnym opisem „Zgłoszono do Programu priorytetowego Mój Prąd” oraz potwierdzenie opłaty tejże faktury,
  • zaświadczenie od operatora systemu dystrybucyjnego, że licznik został zamontowany oraz numer Punktu Poboru Mocy,
  • w przypadku osobistego zamontowania instalacji fotowoltaicznej, niezbędne jest dołączenie oświadczenia i potwierdzenie odpowiednich kwalifikacji.

W chwili błędnego wypełnienia wniosku lub niekompletnej dokumentacji, zostaje wysyłany do nas mail.

Warto przeanalizować swoją sytuację i zastanowić się nad zainstalowaniem instalacji fotowoltaicznej u siebie. Program Mój prąd Piaseczno jest szansą na czystsze powietrze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *