Serwetka, oprócz praktycznego zastosowania, jest również gustownym elementem dekoracyjnym każdego stołu. Może być ona wykonana z wielu materiałów, dostępna jest zazwyczaj w wielu kombinacjach kolorystycznych, a styl w jakim zostaje ułożona na stole dodaje smaku i charakteru każdemu wystrojowi, który panuje na stole. Skąd wzięła się serwetka i co jeszcze warto o niej wiedzieć?
Krótka historia serwetki
Używanie serwetki jako kawałku materiału rozpoczęli starożytni rzymianie. Początkowo był to dosyć dużych rozmiarów, grubo tkany materiał rozpościerany na stole, pod zastawą. Wyglądem przypominało to bardziej rozłożenie zbyt krótkiego obrusu niż faktycznie serwetki, natomiast spełniała ona funkcję dzisiejszej serwetki, czyli służyła do wycierania dłoni podczas posiłku. W średniowieczu natomiast materiał do wycierania rąk zastąpił klasyczny obrus. Oprócz obrusu do wycierania służyło właściwie wszystko: ubrania, odkryte części ciała, a także inne przedmioty, które znajdowały się w zasięgu wzroku. Na serwetki jakie znamy obecnie, czas przyszedł zdecydowanie później.
Serwetka jaką znamy obecnie
Serwetka to mały kawałek materiału, który jest nieodłącznym elementem wystroju stołu na niemal każdą okoliczność. Coraz częściej można ją zauważyć też na stołach podczas mniejszych spotkań w rodzinnym gronie lub z przyjaciółmi. Serwetki najczęściej wykonywane są z kilku materiałów. Najbardziej rozpowszechnione są serwetki:
- papierowe,
- flizelinowe,
- materiałowe.
Serwetki produkowane są w niemal każdym kolorze oraz wzorze, a także wiele z nich można używać wielokrotnie. Każdy rodzaj materiału różni się od siebie, dzięki czemu możemy wybrać najbardziej odpowiadającą nam opcję. Serwetki papierowe idealnie nadają się do użycia ich podczas pikniku lub ogniska, z kolei flizelinowe używane są w większości restauracji. Serwetki materiałowe świetnie pasują do klasycznego, tradycyjnego stylu, gdzie są jednym z ważniejszych elementów wystroju stołu.
Sztuka składania serwetek
Artystyczne składanie serwetek to prawdziwa sztuka. Serwetka ułożona w określony kształt nadaje szyku i wykończenia, a także współgra z innymi elementami zastawy. Wymyślną kompozycję można zrobić z każdego rodzaju serwetki. Plusem jest również fakt, że serwetki świetnie się ze sobą łączą. Przykładowo serwetka papierowa idealnie nadaje się do wypełnienia kompozycji zrobionej z tej flizelinowej lub materiałowej, co dodatkowo wpływa na imponujący efekt końcowy. Sztuka składania mimo, że wygląda na dość skomplikowaną w rzeczywistości jest bardzo prosta w opanowaniu. Elegancko ułożone serwetki stają się prawdziwą dekoracją każdego stołu.