Termoizolujesz lub modernizujesz nieruchomość? Pamiętaj o opinii ornitologicznej!

Termoizolujesz lub modernizujesz nieruchomość? Pamiętaj o opinii ornitologicznej!

Chociaż z roku na rok zimy w Polsce zdają się być coraz mniej srogie, to mimo wszystko coraz bardziej dba się także o odpowiednią termoizolację starszych budynków, co pozwala zaoszczędzić na ogrzewaniu i jest lepsze dla środowiska naturalnego.

Problem jednak w tym, że z pracami termoizolacyjnymi wiąże się nieco więcej formalności niż wiele osób zdaje sobie sprawę, przez co mogą one nieświadomie złamać prawo. Na co dokładnie trzeba uważać modernizując lub termoizolując nieruchomość? Dlaczego należy przy tej okazji pamiętać o opinii ornitologicznej? Wszystko tłumaczymy poniżej. Zapraszamy!

Termoizolacja budynków a opinia ornitologiczna

Na strychach i w innych wysoko położonych punktach w budynkach, zwłaszcza starszych, często znaleźć można gniazda różnych gatunków ptaków, a także nietoperze. Swego czasu powodowało to, że podczas remontów wiele zwierząt było przypadkiem zabijanych, a ich gniazda niszczone, ponieważ nie zadbano o to, aby najpierw sprawdzić, jak dokładnie wygląda sytuacja.

Zniszczenie siedlisk ptaków czy nietoperzy i zabicie ich można nie tylko kwestionować moralnie, ale też prawnie. Ważne w tej kwestii jest rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 16 grudnia 2016 roku. Wynika z niego, że wszystkie ptaki oraz nietoperze zamieszkujące obszary miejskie widnieją pod ścisłą ochroną gatunkową. Oznacza to, że jeśli przypadkowo je skrzywdzimy podczas termoizolacji czy innych działań budowlanych, możemy zostać pociągnięci do odpowiedzialności prawnej.

Jak takiej sytuacji uniknąć? Pomoże w tym profesjonalna opinia ornitologiczna Katowice przeprowadzona przez eksperta. Dokładnie zbada on, jakie gatunki ptaków występują na danym terenie i sporządzi opinię, która pomoże przeprowadzić remont bez złamania prawa. Warto w tym momencie zaznaczyć, że inny ekspert zajmuje się badaniem ptaków (ornitolog), a inny badaniem nietoperzy (chiropterolog).

Kiedy można wykonać opinię ornitologiczną?

Warto wiedzieć (i wziąć to pod uwagę podczas planowania swojej inwestycji), że nie można wykonać opinii ornitologicznej w dowolnym momencie. Wynika to z faktu, że ptaki nie zachowują się tak samo podczas każdej pory roku, więc nie zawsze jest odpowiednia pora, aby je precyzyjnie skatalogować.

Najlepiej rozpocząć sporządzanie opinii ornitologicznej na rok przed rozpoczęciem inwestycji, tak aby eksperci mieli wystarczająco czasu, aby zaobserwować zachowanie ptaków we wszystkich kluczowych momentach. Inną opcją jest sporządzenie takiej opinii na niedługo przed rozpoczęciem prac budowlanych, ale jest to możliwe tylko w okresie od 1 września do 31 marca.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *