Czy antresolę wlicza się do powierzchni użytkowej?

Czy antresolę wlicza się do powierzchni użytkowej?

Każdy, kto szuka nowoczesnego mieszkania, wie jak duże znaczenie ma jego metraż. Oczywiste jest, że jest spora różnica pomiędzy powierzchnią użytkową a nieużytkową. Jest to tak właściwie decydujące dla finalnej wielkości lokalu, która może zostać rozsądnie i wygodnie wykorzystana. I tutaj pojawia się bardzo ważne pytanie: czy antresolę wlicza się do powierzchni użytkowej?

Odpowiedź już nie taka prosta

Na to pytanie nie ma łatwej odpowiedzi. Niestety w polskim prawie panuje pewne zamieszanie, przez które definicja może być różnie rozumiana. W efekcie tego, jedni mogą twierdzić że antresole metalowe to dodatkowa powierzchnia użytkowa, a inni – że nie. I wszyscy będą mieli poniekąd rację.

Według rozporządzenia w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego (Dz.U. z 2012 r. poz. 462 ze zm.) powierzchnia użytkowa to taka, której wysokość przekracza 140 cm ( i wtedy liczy się ją jako połowę) lub 2,2 m. Z tego powodu antresola może być brana pod uwagę jako powierzchnia użytkowa jeżeli tylko jej sufit znajduje się na przynajmniej 220 cm. Logiczne, prawda? .

Nie do końca. Rozporządzenie o ewidencji gruntów i budynków (Dz.U. z 2015 r. poz. 542) wylicza, co dokładnie wpływa na metraż mieszkania, a co należy pominąć. Według jednego z jej paragrafów za powierzchnię użytkową lokalu nie uważa się powierzchni balkonów, tarasów i loggii, antresoli, szaf i schowków w ścianach, pralni, suszarni, wózkowni, strychów, piwnic i komórek przeznaczonych do przechowywania opału. Paragraf ten, wyraźnie wymienia antresole, jako rzecz nie wpływającą na metraż mieszkania.

Ostatecznie – zdania prawników są podzielone, ponieważ oba rozporządzenia weszły w życie – pomimo tego, że ich paragrafy się wykluczają.

Błąd o poważnych konsekwencjach

Nieścisłości w prawodawstwie mogą owocować problemami przy udzielaniu kredytów na zakup mieszkań o niejasnej powierzchni. Powinna ona być taka sama w księdze wieczystej, w projekcie oraz w ewidencji lokali. Tymczasem, niejednokrotnie okazuje się, że klient sam nie jest świadomy jaki metraż ma jego wymarzone mieszkanie. Podana cena za metr kwadratowy może nie być zbieżna z rzeczywistą ceną, która pozostanie po odliczeniu powierzchni antresoli. Dlatego bardzo ważne jest by rozważając zakup lokalu z antresolą, upewnić się jaki metraż podaje sprzedawca. Jest to jedyny sposób na to by uchronić się przed kosztownym nieporozumieniem. Na podaną powierzchnię użytkową należy zwrócić także uwagę przy wyliczaniu podatku od spadków oraz darowizn. Jest on określany na podstawie wartości lokalu, a na nią ma wpływ sam metraż.

Niezależnie jednak od nomenklatury, antresole stalowe to dobre rozwiązanie dla tych, którzy potrzebują dodatkowego miejsca. Można umieścić je nawet w wybudowanym już mieszkaniu i wykorzystać na sypialnię. W takim wypadku – odległość między podłogą antresoli a sufitem nie musi być zbyt duża. To proste i nowoczesne rozwiązanie, które znacznie powiększa rzeczywistą powierzchnię lokalu. Ponadto, antresole metalowe są bardzo widowiskowe. W polskich domach to nadal rzecz bardzo rzadka oraz niezwykła, a co za tym idzie przyciąga spojrzenia i budzi zazdrość gości. Stąd kontrowersje w obliczeniach powierzchni użytkowej, nie powinny zniechęcać do zainwestowania we własną antresolę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *