21 inspirujących pomysłów na wykorzystanie stali Corten w ogrodowym krajobrazie

21 inspirujących pomysłów na wykorzystanie stali Corten w ogrodowym  krajobrazie

Niezależnie od tego, czy masz nowoczesny krajobraz, rustykalny ogród, czy tylko trochę przestrzeni na patio, możesz zastosować jakiś element ze stali corten, aby uczynić swoją przestrzeń na zewnątrz bardziej interesującą. Od donic i murów oporowych po piękne elementy wodne — możliwości są niemal nieograniczone!

Co to jest stal Corten?

Stal Corten jest stopem miedzi i chromu opracowanym w celu ochrony przed korozją powodowaną przez zewnętrzne warunki pogodowe. Z tego powodu nazywana jest również stalą korzenną. „Cor-Ten” to nazwa handlowa tego stopu i jest powszechnie określana bez myślnika jako po prostu stal cortenowa.

Jak działa i jakie ma właściwości?

Kiedy stal cortenowa jest wystawiona na działanie atmosfery, podobnie jak większość stopów stali, utlenia się lub zaczyna tworzyć warstwę rdzy. To, co odróżnia Corten od innych stopów, to fakt, że warstwa ta faktycznie chroni materiał przed dalszą rdzą.

Być może nie jesteś jeszcze gotowy na przekształcenie całego ogrodu lub krajobrazu w arcydzieło ze stali corten, więc przyjrzyjmy się kilku prostym pomysłom, które możesz wypróbować…

1. Donice ze stali Corten

2. Mury oporowe

Ściany oporowe ze stali Corten mogą stanowić wyzwanie. Ściany należy wyciąć na zamówienie i uformować w pożądany kształt, a następnie starannie zamontować. Niewiele jest firm zajmujących się projektowaniem krajobrazu, które mają z nimi duże doświadczenie.

Prostszym rozwiązaniem jest zbudowanie ściany z drewnianej konstrukcji nośnej, a następnie obłożenie jej panelami z cortenu.

3. Ogrodzenie prywatności

4. Obramowanie klombu ogrodowego

Obrzeża ogrodowe do klombu ze stali corten to jedna z najtańszych dostępnych opcji.  Ponieważ występują w cienkich paskach, znacznie łatwiej będzie można je zginać, a nawet tworzyć ostre kąty 90 stopni za pomocą imadła.

Dodatkowe pomysły z wykorzystaniem stali corten, które nie nadszarpną Twojego budżetu:

  • Numery adresowe na zamówienie
  • Małe wycięte sylwetki zwierząt
  • Donice stołowe
  • Sztuka ścienna

5. Bramy ogrodowe

6. Zasłona przeciwdeszczowa ze stali Corten

7. Doły ogniowe

8. Rzeźba ogrodowa

9. Miski na wodę

Dzika przyroda jest przyciągana do „spokojnej” wody jako oazy do orzeźwienia!

10. Ekrany i panele przeciwsłoneczne

11. Fontanny

12. Stal Corten do podniesionych donic ogrodowych

Podniesione donice ogrodowe są doskonałym sposobem wykorzystania stali corten. Są bardzo atrakcyjne, nawet zimą, kiedy mogą w nich nie rosnąć żadne rośliny. Jeśli kiedykolwiek zdecydujesz się trochę je zmienić, możesz je łatwo opróżnić i przenieść w inne miejsce.

13. Filary

14. Krata

15. Koryta na wodę

16. Pergola

17. Ławka ogrodowa

To tylko moja opinia, ale wolałbym użyć drewna lub innego materiału, na którym będziesz siedział, niż siedzieć na rdzy. Choć patyna na stali corten jest piękna, nie chcę jej nakładać na spodnie, gdy narasta rdza.

Jest to jednak dobre rozwiązanie, aby w atrakcyjny wizualnie sposób połączyć ze sobą naturalne elementy drewna i stali.

18. Ogród wodny/staw rybny

19. Ławka lub stojak na drewno opałowe

20. Chimenezy

21. Podświetlane rzeźby i panele

Plusy i minusy używania stali Corten na zewnątrz

Plusy:

Stal Corten to trwały i przyjazny dla środowiska materiał, który przetrwa dziesięciolecia bez konieczności jakiejkolwiek konserwacji. Jest wielokrotnego użytku i nadaje się do recyklingu.

Prowadząc badania online na temat zalet i wad używania stali cortenowej, natknąłem się na kilka „autorytatywnych” stron internetowych, które twierdzą, że nie należy jej używać tam, gdzie jest wysoka wilgotność i obfite deszcze. Czemu? Cóż, nigdy nie mówią dlaczego, ale twierdzą również, że stal corten tworzy cienką ochronną powłokę rdzy, która chroni ją przed dalszą korozją .

To sprzeczność w mojej ocenie. Te dwie rzeczy nie mogą być jednocześnie prawdziwe. Chociaż koncepcja ochronnej powłoki antykorozyjnej jest prawdziwa, uważam, że używanie cortenu w gorących, wilgotnych i deszczowych środowiskach jest całkowicie w porządku.

Wydział autostrad szeroko używa stali corten w dźwigarach mostów w wielu miejscach i różnych środowiskach (i to od dziesięcioleci). Dlatego mówię, że nie powinno być problemu z używaniem tego materiału w każdym klimacie.

Minusy:

Jedną z wad stali corten jest to, że może plamić pomalowane ściany, kamienie, stiuki, betonowe podjazdy i chodniki oraz niektóre inne materiały od spływów, gdy rdzewieje i nieco później. Dlatego weź to pod uwagę przy podejmowaniu decyzji, gdzie go umieścić.

Niektóre produkty ze stali cortenowej są sprzedawane w zupełnie surowym stanie, w którym metalowa powierzchnia jest nadal błyszcząca i nie została jeszcze zwietrzała i zardzewiała. Niektóre inne produkty będą już miały rdzawą patynę. Jeśli nie masz pewności, skontaktuj się ze sprzedawcą lub producentem, aby się dowiedzieć.

Możesz nie mieć nic przeciwko konieczności czekania od kilku miesięcy do kilku lat (w zależności od klimatu), aż produkty ze stali cortenowej rozwiną swoją powłokę rdzy, ale jeśli nie chcesz czekać, aż to nastąpi naturalnie, możliwe jest przyspieszenie proces rdzewienia.

Zrób mieszankę nadtlenku wodoru, octu i soli i wlej do butelki ze spryskiwaczem. Rozpyl tę mieszankę na metalową powierzchnię, nakładając kilka razy i pozwól jej wyschnąć między aplikacjami. Spowoduje to, że materiał bardzo szybko rozwinie rdzawą patynę.

Gdzie mogę znaleźć produkty ze stali Corten?

Stal Corten jest powszechnie sprzedawana jako gotowy produkt, taki jak donice i miski na wodę, a także jako arkusze płaskie, zwinięte, rury i płyty o różnych rozmiarach i grubościach.

Wszelkiego rodzaju wyroby ze stali corten można znaleźć, przeglądając następujące strony internetowe i umieszczając w polu wyszukiwania „stal corten”:

• Ebay.com
• AllModern.com
• Etsy.com
• Wayfair.com
• Walmart.com
• Overstock.com
• Amazon.com

Dobrym sposobem na znalezienie produktów ze stali corten jest po prostu przeprowadzenie wyszukiwania w ulubionej wyszukiwarce, wpisując coś w rodzaju „kup stal corten blisko mnie” lub wstaw konkretny produkt, którego szukasz. Przykład: „kup donice ze stali corten w mojej okolicy” lub po prostu „donice ze stali corten”

Jeśli jesteś fanatykiem Pinteresta, tak jak ja, możesz wyszukać na stronie stal cortenową, po naciśnięciu wyszukiwania/wprowadzania zobaczysz ładną małą opcję tuż pod polem wyszukiwania, która mówi „przeglądaj” i „kupuj”. Przełącz wyszukiwanie na opcję „sklep” , klikając ten przycisk.

Wtedy powinieneś zobaczyć niemal nieskończone możliwości produktów wykonanych ze stali corten, a większość szpilek będzie zawierała wycenę z opisem i oczywiście linkiem do strony internetowej, na której możesz kupić produkt.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *