Elegancja, luksus, blask i przepych, a wszystko to ze zdrową dozą umiaru i lekkości. To kwintesencja stylu glamour. Przez jednych uwielbiany, przez innych wyśmiewany jako synonim przesytu i kiczu. Nie można mu jednak zarzucić nijakości. Jest niebanalny i nie pozostawia nikogo obojętnym. Odpowiednio urządzone wnętrze w stylu glamour będzie zachwycać i inspirować.
Moda ze srebrnego ekranu
Dla zrozumienia poszczególnych elementów tej stylistyki, ważne jest jej pochodzenie. Styl glamour narodził się w Stanach Zjednoczonych, w czasach Złotej Ery Hollywood i niezwykłej popularności takich gwiazd kina takich jak: Audrey Hepburn czy Grace Kelly. Do tej pory bogate wnętrza glamour kojarzone są z luksusowymi rezydencjami aktorów, muzyków i celebrytów. To efektowny, ale też wymagający nurt wnętrzarski. Niezbędne jest tu wyczucie smaku i estetyczna wrażliwość, aby nie przesadzić ze zdobieniami, połyskiem czy kolorem. Bez odpowiedniej dozy umiaru łatwo uzyskać efekt przesytu.
Eklektyzm
Styl glamour to różnorodność, kontrast, wytworność. Antyczne meble i barokowe zdobienia zestawiane są tu z nowoczesnym designem i geometrycznymi formami. Dom urządzony w tym nurcie ma zachwycać, zaskakiwać i bawić niestandardowymi połączeniami kolorów, materiałów, faktur. Tu nie ma miejsca na nudę.
Wyraziste, szlachetne barwy
To jeden z ważniejszych elementów aranżacji w stylu glamour. Kolory mają być wyraziste, ale dobrane ze smakiem. Barwa bazowa zazwyczaj jest neutralna i stanowi podstawę wystroju całego wnętrza. Do niej dobiera się bardziej nasycone kolory, które ją uzupełniają i nadają całości charakteru. Świetnie sprawdzają się tu szlachetne odcienie, takie jak purpurowy fiolet, szmaragdowa zieleń czy rubinowa czerwień. Dobrze widziane są kolorystyczne kontrasty. Może to być uniwersalne połączenie czerni i bieli czy mlecznego beżu z nasyconą czekoladą.
Wyrafinowane dodatki i różnorodne faktury
Styl glamour to nie żaden minimalizm. Tu potrzebne są efektowne dodatki, które nadadzą wnętrzu charakteru i blichtru. We wnętrzu glamour nie powinno zabraknąć dużych luster w pięknie zdobionych ramach, złotych lub srebrnych świeczników, połyskujących bibelotów czy kryształowych naczyń. Styl glamour kocha również tapety i lamperie, szczególnie te wzorzyste, wytłaczane, o niebanalnych fakturach.
Mięsiste tkaniny
Jak dobierać materiały, by wpisywały się w stylistykę glamour? Należy postawić na mięsiste poduchy i koce, pikowane narzuty, ciężkie zasłony i puchate dywaniki. Ma być miękko, zmysłowo, ale zarazem luksusowo i elegancko.
Ma się błyszczeć
Styl glamour nie istnieje bez odpowiedniej dozy błysku. Odnajdziemy go w lakierowanych powierzchniach, połyskujących tkaninach, migoczącym oświetleniu. Światło, samo w sobie, odgrywa w aranżacjach glamour niezwykłą rolę. Dominują efektowne żyrandole, szklane i kryształowe kinkiety, piękne lampy stojące o oryginalnych formach lub bogato zdobionych abażurach. W oświetleniu liczy się też ilość – zamiast jednego głównego punktu świetlnego, warto zdecydować się na więcej źródeł sztucznego światła. Nada to wnętrzu przytulności i pewnej tajemniczości.
Jak działają domy w stylu Glamour?
Domy w stylu glamour to nowy trend na rynku luksusowych nieruchomości. Zostały zaprojektowane z myślą o stworzeniu luksusowego i efektywnego otoczenia.
Dom w stylu glamour to nie tylko wystrój i wystrój wnętrz, ale także wygląd zewnętrzny. Wygląd zewnętrzny powinien być estetyczny i reprezentować kosztowny styl życia. Domy w stylu glamour mają zazwyczaj dużo przeszklonych okien, które wpuszczają do domu naturalne światło i sprawiają, że wygląda on bardziej przestronnie, niż jest w rzeczywistości.
Domy w takim stylu są przeznaczone dla tych, którzy chcą prowadzić wystawny styl życia bez konieczności wydawania zbyt dużej ilości pieniędzy na swój dom lub posesję.
6 praktycznych wskazówek dotyczących projektowania domu w stylu glamour przy ograniczonym budżecie
Dom w stylu glamour często kojarzy się z dużym budżetem. Ale nie musi tak być. Przy odrobinie kreatywności możesz sprawić, że Twój dom będzie wyglądał jak milion dolarów, bez przeznaczania na to ogromnych sum pieniędzy.
- Stwórz kolorystyczny kontrast i głębie we wnętrzu i odmaluj ściany;
- Wypełnij swoją przestrzeń naturalnym światłem;
- Utwórz interesujący punkt centralny;
- Użyj swojej wyobraźni — możesz użyć niedrogich dekoracji i dekoracji, aby stworzyć elegancki i szykowny wygląd;
- Wykorzystaj to, co już masz — możesz ponownie wykorzystać przedmioty z obecnego miejsca w domu lub biurze, takie jak rośliny, ramy, meble i dzieła sztuki;
- Myśl nieszablonowo — istnieje wiele różnych sposobów na połączenie się ze swoim stylem i osobowością przy ograniczonym budżecie. Na przykład możesz skorzystać z projektów DIY lub gotowe rozwiązania.