W ostatnim czasie wiele się mówi na temat oszczędności i ekologii. Z jednej strony na każdym kroku jesteśmy atakowani informacjami o globalnym ociepleniu i złym stanie naszej planety, z drugiej coraz więcej osób nawołuje do oszczędności i szukania lepszych alternatyw do popularnych rozwiązań energetycznych, z których korzystaliśmy przez ostatnie kilkadziesiąt lat. Rzecz dotyczy także węgla i to również w tej najmniejsze, domowej skali. Co daje przejście na lepszy jakościowo opał i dlaczego ma to być akurat ekogroszek? Czy faktycznie przynosi on oszczędność? Sprawdzamy!
Charakterystyka ekogroszku
Zanim przejdziemy do omówienia potencjalnych zalet ekogroszku, przybliżmy sobie jego charakterystykę. Otóż aby konkretny opał mógł nazywać się mianem ekogroszku, musi spełnić szereg warunków i wykazać się odpowiednim składem. Pierwszym z elementów charakteryzujących ten rodzaj opału jest jego granulacja, a konkretniej mówiąc rozmiar bryłek nieprzekraczający od 5 do 25 mm średnicy. Tego typu granulacje osiąga się w procesie kruszenia i odsiewania. Dobrej jakości ekogroszek poddawany jest także skrupulatnemu płukaniu, co prowadzi nas do kolejnej charakterystyki, a mianowicie zawartości siarki. Zawartość siarki w ekogroszku nie powinna przekraczać 0,6% całej objętości, a jego popielność powinna oscylować poniżej 10%. Jest to właśnie efekt płukania i usuwania z opału wszelkiego rodzaju osadu i pyłu. Ostatnim parametrem, który należy sprawdzić klasyfikując ekogroszek jest oczywiście jego kaloryczność, która w optymalnym stanie powinna wynosić więcej niż 24MJ/kg.
Oszczędność na ekogroszku, jak to wygląda?
Wiemy już, jakimi parametrami charakteryzuje się prawdziwy ekogroszek, przyszedł więc czas powiedzieć sobie, o tym, jak wpływają one na jego eksploatację. W pierwszej kolejności weźmy pod lupę kaloryczność ekogroszku. Jest ona znacznie większa niż ta, jaką zaoferuje nam tańszy opał. Co z tego wynika? No to, że będziemy musieli zużyć mniej opału, by uzyskać tę samą ilość ciepła. Mniej opału, to mniejsze zakupy, a mniejsze zakupy to oczywiście więcej kasy w naszych kieszeniach. Pozornie za tą samą cenę moglibyśmy przecież kupić znacznie więcej tańszego węgle, ale co z tego, skoro spaliłby się on znacznie szybciej? Po drugie, trzeba zwrócić uwagę właśnie na samo spalanie. Ekogroszek jest znacznie czystszym opałem, a co za tym idzie rzadziej trzeba po nim sprzątać, a to, co po nim zostaje nie zapycha, aż tak pieca. Dzięki temu nasz kocioł służy dłużej i nie musimy inwestować w jego naprawy, które oczywiście do tanich nie należą. Podsumowując – wydając więcej na ekogroszek dobrej jakości oszczędzamy co najmniej na dwa sposoby – po pierwsze na lepszym spalaniu i po drugie na dłuższej żywotności pieca.