Wiosenne porządki w ogrodzie – o czym należy pamiętać?

Wiosenne porządki w ogrodzie – o czym należy pamiętać?

Kiedy nadchodzi wiosna wszyscy jakoś łatwiej  i przyjemniej wykonujemy wszelkie porządkowe czynności na działce lub w ogrodzie. Ptaki śpiewają, słońce muska nas swoimi promieniami – aż chce się wyjść i przygotować ogród do sezonu. Wiosenne porządki to nie tylko zbieranie liści po zimie i pozostałości śmieci z poprzedniego sezonu. Równie ważne jest przycinanie roślin przed kwitnięciem. Warto rozejrzeć się po ogrodzie i zobaczyć, co można jeszcze w nim zrobić lub zmienić, by jeszcze przyjemniej spędzało nam się w nim czas.

Oto czynności, jakie powinieneś wykonać:

  1. Przytnij drzewa liściaste. Zbierz gałęzie, które strącił wiatr, a te które są nadłamane – odetnij. Wytnij krzyżujące się gałęzie i zbyt gęste miejsca. Pobudzisz tym samym rośliny do wytwarzania zdrowych pędów i poprawisz ich kształt.
  2. Zdejmij osłony z krzewów (jeżeli zabezpieczyłeś je na zimę). Wytnij suche pędy i te, które rosną do środka. Wszystkie pędy jednoroczne krzewów skróć do 3/4 długości pędu. Krzewy dzięki temu pobudzą zdrowe odnogi do kwitnienia i jeszcze w tym roku będziesz mógł cieszyć się burzą kwiatów.
  3. Gdy stopnieje śnieg i temperatura się ustabilizuje musisz zgrabić trawnik z pozostałości gałązek i suchej trawy. Usuń wszystkie śmieci i roślinne niedoskonałości oraz chwasty, które przezimowały na trawie. Wyczesz mocno trawę, by ją wzmocnić i pobudzić do wzrostu. Rób to dokładnie, ale ostrożnie, żeby nie uszkodzić korzeni i nie wykopać darni.
  4. Wiosenne porządki to również czas na ponowne zadbanie o rabaty. Gdy temperatura jest już dodatnia w ciągu nocy możesz odsłonić kwiaty. Torf i korę zostaw, aby użyźniła rabatę (dosypuj je w miarę możliwości). Liście, słomę i inne biologiczne odpady przenieś na kompost (przyda ci się, jako naturalny nawóz). Oczyść byliny z zaschniętych liści i wytnij przekwitłe kwiaty.
  5. Jeżeli masz w ogrodzie meble, również musisz się nimi zająć. Metalowe i drewniane meble zaleca się czyścić wodą z dodatkiem łagodnego detergentu. Silne zabrudzenia usuń strumieniem wody pod ciśnieniem. Warto też odmalować architekturę ogrodową impregnatami, a jeżeli chcesz zaszaleć i wprowadzić kolor do ogrodu użyj odpowiednich do tego celu trwałych farb.

Wiosenne porządki wiążą się z dużym nakładem pracy. Aby dokładnie odświeżyć ogród po zimie zaplanuj sobie poszczególne prace i rozłóż je na kilka dni. Lepiej poświęcić więcej czasu na porządki, ale zrobić to dokładniej niż próbować wykonać wszystkie czynności jednego dnia. Ogród odpłaci ci się za włożony wysiłek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *