Coraz cieplejsze zimy sprzyjają sadzeniu roślin cebulowych późną jesienią, tak by wiosną móc cieszyć się bajecznie kolorowym ogrodem. By to osiągnąć należy przestrzegać kilku prostych zasad.
Przygotowanie do zimowania – o czym pamiętać?
Moment, w którym należy rozpocząć przygotowania, zależy od tego, czy planujemy nowe nasadzenia roślin kwitnących na wiosnę, czy jedynie chcemy zabezpieczyć ogród przed zimą.
W pierwszym przypadku, najlepszy czas wysadzania dla większości roślin przypada na przełom września i października. Jednak należy mieć na uwadze, że niektóre gatunki, np. lilie, należy zasadzić już w sierpniu, by zwiększyć ich szanse na przetrwanie zimy. Cebule sprzedawane w opakowaniach zazwyczaj posiadają na etykiecie informację odnośnie najlepszego momentu na przeniesienie do gruntu.
Przed rozpoczęciem wysadzania gleba na wybranym stanowisku powinna zostać spulchniona i dokładnie oczyszczona z chwastów. W przypadku gleb ciężkich należy zastosować drenaż, gdyż nadmiar wody może doprowadzić do zgnicia cebul. W przypadku roślin pozostawianych w gruncie na czas zimowania, np. tulipanów, może okazać się konieczne przerzedzenie stanowiska. Pozwoli to na uniknięcie nadmiernego zagęszczenia i tym samym osłabienia roślin.
Jeśli prognozy pogody przewidują niskie temperatury, warto zainwestować w dodatkową osłonę, która zabezpieczy cebulki przed mrozem. Ze względu na ryzyko gnicia cebul oraz przenoszenia patogenów, należy unikać stosowania folii (lub innych tworzyw sztucznych) oraz liści. Najlepiej sprawdzą się gałązki drzew iglastych, torf lub słoma. By uniknąć przegrzania cebul z zastosowaniem ochrony przed zimnem należy poczekać do pojawienia się pierwszych przymrozków.
Jak wybrać zimujące rośliny cebulowe?
Przy wyborze cebulek należy zwrócić uwagę przede wszystkim na ich jakość. Idealne cebule powinny być twarde, nieprzesuszone, bez śladów pleśni ani gnicia. W przeciwnym razie rośliny będą małe i słabe, bądź nie wykiełkują wcale.
Krokusy
Jedne z najpopularniejszych kwiatów w polskich ogrodach. Najlepiej rosną na stanowiskach słonecznych w żyznych, przepuszczalnych glebach. Kwitną wczesną wiosną, często jeszcze przed stopieniem śniegu.
Lilie
Występują w wielu odmianach różniących się min. preferencjami co do pH gleby oraz terminem kwitnienia. Wymagają stanowiska słonecznego lub lekko zacienionego oraz żyznej przepuszczalnej gleby. Przy glebach ciężkich może okazać się konieczne zastosowanie drenażu. Ze względu na długi czas ukorzeniania cebul należy sadzić je możliwie wcześnie, najlepiej na przełomie sierpnia i września.
Tulipany
Podobnie jak lilie, tulipany występują w setkach przeróżnych odmian. Przy odpowiednim zaplanowaniu mogą ozdabiać ogród od wczesnej wiosny do późnego lata. Preferują stanowiska słoneczne oraz żyzne przepuszczalne gleby. Tulipany dobrze znoszą zimowanie w gruncie, jednak jesienią może okazać się konieczne przerzedzenie cebulek.