Prace ogrodowe w lipcu – o czym warto pamiętać?

Prace ogrodowe w lipcu – o czym warto pamiętać?

Lipiec to typowo wakacyjny miesiąc, w którym nie brakuje słońca oraz upałów typowych dla lata. Jest to zatem miesiąc, gdy intensywny, wiosenny wzrost roślin jest już za nami, dzięki czemu możemy cieszyć się intensywną zielenią w swoim ogrodzie. To właśnie w lipcu rośliny zaczynają fazę wegetacji, dzięki której możemy podziwiać efekty naszych wcześniejszych prac. Trzeba jednak pamiętać, że jeszcze wiele zadań przed nami.

Nawadnianie i pielęgnacja trawnika

Z uwagi na liczne upały oraz słońce w lipcu należy przede wszystkim pamiętać o zadbaniu o odpowiednią wilgotność gleby. Warto pamiętać, że na przesuszenie są narażone nie tylko ogrodowe plony, ale także młode drzewa oraz krzewy. Przesuszenie jest jednak najbardziej szkodliwe dla trawnika w naszym ogrodzie. Jeśli zatem nie zainstalowaliśmy automatycznego nawadniania (firmę zajmującą się projektowaniem takiego systemu znajdziesz na: http://e-zielonaoaza.pl/), to musimy korzystać z konewki oraz węża ogrodowego. Pamiętaj, aby rośliny oraz trawnik podlewać obficie, ale niezbyt często.

Utrzymanie odpowiedniej wilgoci oraz ciepłe dnie sprawiają, że dla trawy jest to najintensywniejszy czas na wzrost. Pamiętaj zatem, aby szybkorosnący trawnik regularnie przycinać – najlepiej raz w tygodniu. Jeżeli w niektórych miejscach teren pokryty jest młodą trawą, to postaraj się unikać nadmiernego użytkowania tych bardzo delikatnych miejsc. Nie zapominaj, że ewentualne wysiewanie nowej trawy w ciągu lata nie jest dobrym pomysłem. Zbyt mocne słońce oraz wysoka temperatura powodują, że ziemia jest na to stanowczo zbyt sucha.

Dbaj o ogólną estetykę ogrodu

Nie zapominajmy, że lipiec to przede wszystkim czas urlopów. Niektórzy z nas decydują się na odpoczynek z dala od domu na kilka tygodni. Przez tak długi czas nasz ogród pozostawiony sam sobie nie przetrwa upałów. To właśnie dlatego warto jest korzystać z pomocy firm zajmujących się dbaniem o ogrody (znajdziesz taką na stronie: http://e-zielonaoaza.pl/). Taka pomoc okazuje się nieoceniona – zwłaszcza, jeżeli nasi sąsiedzi nie mają czasu na doglądanie naszego ogrodu. Decydując się na tego rodzaju usługę możemy mieć pewność, że nasz piękny ogród zostanie powierzony w dobre ręce.

Lipiec to także miesiąc, w którym ciągle rosną uporczywe chwasty. Nie pozwól zatem zdominować im Twojego ogrodu. Postaraj się regularnie usuwać niechcianą, bujną roślinność. Jeżeli natomiast chodzi o drzewa oraz krzewy, to pamiętaj o ich regularnym przycinaniu. Pozbywaj się tych, które zrobiły się nadmiernie zagęszczone. W przypadku posiadania żywopłoty należy pamiętać o zadbanie o jego kształt – zwłaszcza, jeżeli z jakiegoś powodu nie zrobiliśmy tego w czerwcu. Pamiętaj o tym, aby kształt żywopłotu pozwalał na swobodny dopływ światła także do tych niższych pędów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *